Home BiH BiH na meti ruskog “nevidljivog rata”, Ahatović upozorava: ‘Javnost u BiH ne...

BiH na meti ruskog “nevidljivog rata”, Ahatović upozorava: ‘Javnost u BiH ne smije nasjedati na laži’

756
0

Potrebno je imati puno povjerenje, prije svega, u vlastite kapacitete, koje dodatno osnažuje i značajno pojačanje EUFOR-a.

Tekst se nastavlja ispod promocije

Ambasador Bosne i Hercegovine u Njemačkoj, Damir Arnaut, nedavno je otkrio kako “svjetske medijske kuće”, na koje se RTRS poziva u navodnoj podršci predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku, zapravo ne postoje!

– To su klasične metode širenja hibridnih prijetnji kroz propagandu – upozorava vojno-politički analitičar Nedžad Ahatović te dalje pojašnjava:

– “Dok ne zapuca, nismo ništa napravili…” čulo se ovih dana iz klupa NSRS-a. U tom kontekstu možemo posmatrati i čistu antidržavnu propagandu, u kojoj su nepostojeći mediji iz Njemačke, “Neue Berliner Zeitung” i “Frankfurter Handelsblatt”, navodno dali podršku RS-u i “Predsjedniku Srpske”. Javnost u BiH ne bi smjela nasjedati na kampanju dezinformacija i lažnih narativa, od kojih je jedan posebno upadljiv – zašto država ne privede osumnjičene.

Ističe da je važno objasniti javnosti kako su vojne akcije osmišljene za nanošenje maksimalne štete protivniku, dok su policijske akcije potpuno suprotne tome.

– Bez velikog medijskog fokusa, u najvećoj tišini, tajnosti i kroz pažljivo odabran trenutak na pogodnoj lokaciji treba savladati i privesti osumnjičene. Kada se rade hapšenja običnih kriminalaca, pravi se detaljan operativni plan, a ne nešto poput famozne trojke iz RS-a. Još jednom apelujem na sve građane i patriote Bosne i Hercegovine da ne nasjedaju na kampanju dezinformacija, jer se radi o alatima hibridnog rata dizajniranim da izazovu reakciju s druge strane – naglašava Ahatović.

Poziva na staloženost i dostojanstvo te potpuno povjerenje u državne organe, za koje se, kako kaže, ginulo i krvarilo tokom agresije.

– Ne dozvolimo da nas bilo ko isprovocira zbog tri visokorizična privođenja. Treba imati puno povjerenje, prije svega, u vlastite kapacitete, koje dodatno jača pojačanje EUFOR-a. Cijeli svijet je okrenuo leđa osumnjičenima, pa se sada koriste očajničkim metodama kako bi dokazali suprotno. No, Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića odaje njihova neverbalna komunikacija – strah, zabrinutost i nervoza. Upravo to pokazuje da će Bosna i Hercegovina, bez obzira na ishod, iz ove situacije izaći jača i stabilnija – zaključuje Ahatović.

Upravo se čita:  NEKOM RAT A NEKOM BRAT: Begić i Konaković na ratnoj nozi, mentor nepoznat

Manipulacija informacijama

U proteklim godinama, ruski hibridni napadi na evropske zemlje, uključujući Bosnu i Hercegovinu, postali su sve intenzivniji. Ova složena strategija destabilizacije, koja uključuje cyber napade i manipulaciju informacijama, dio je šireg plana Kremlja za slabljenje Evropske unije i NATO-a.

Hibridni napadi koje provodi Rusija obuhvataju širok spektar aktivnosti – od ciljanih cyber napada na ključnu infrastrukturu do finansiranja ekstremnih političkih pokreta i manipulacije informacijama, što je posebno primjetno posljednjih dana.

– U hibridnom ratu protiv BiH jučer smo postigli uklanjanje dva teksta s web stranica koje su se lažno predstavljale kao “njemački mediji”. Sada radimo na trajnom gašenju tih stranica – napisao je Arnaut na platformi X.

Hibridne prijetnje ciljaju na sistemske slabosti država, a Rusija koristi različite pristupe zavisno o kontekstu. Upravo ta fleksibilnost čini ruske hibridne napade posebno opasnima jer omogućava prilagođavanje različitim društvima i njihovim specifičnim slabostima.

Rusija često koristi manipulaciju informacijama, podržavajući oprečne stavove kako bi izazvala podjele i radikalizaciju, s ciljem stvaranja društvenih sukoba koji mogu prerasti u nasilje.

Preko Balkana, koji tretira kao “probni poligon”, Rusija pokušava hibridnim ratom destabilizirati i podijeliti Evropu, a ključnu ulogu u tome ima Srbija. U tom kontekstu, vlada mađarskog premijera Viktora Orbana igra centralnu ulogu u širenju autokratskih ideja u regiji, kako je objavio luksemburški dnevnik Tageblatt.

Prema tom listu, ovo su glavni zaključci nedavne studije njemačke Fondacije Friedrich Naumann pod nazivom “Rusija, krčitelj puta autokratama – kako Kremlj destabilizira Evropu”.

Srbija kao “glasnogovornik Moskve”

Dalje se navodi kako u Srbiji, kao zemlji kandidatkinji za članstvo u EU, “glasnogovornici Moskve” zauzimaju važne pozicije, a kao primjer se navodi potpredsjednik Vlade Aleksandar Vulin i njegova nedavna izjava o Njemačkoj i njenoj politici.

Upravo se čita:  Huti oštro upozorili Trumpa: Ako bude pokušao sprovesti plan za Gazu, napast ćemo SAD

Prema navodima studije, Rusija koristi medijske kampanje i društvene mreže kako bi ostvarila utjecaj u regiji, a uz autokratske saveznike poput mađarskog premijera Viktora Orbana, ovaj utjecaj dodatno jača.

Autori studije navode kako je Orbanova “razgradnja demokratije” postala uzor za lidere poput Aleksandra Vučića, Roberta Fica, Milorada Dodika i Hristijana Mickoskog – objavio je AJB.

Još prije tri godine, Nenad Zečević, urednik političke redakcije lista Pobjeda iz Podgorice, upozorio je da će se “ruski hibridni rat, koji u Crnoj Gori traje još od 2016. godine, proširiti u Bosnu i Hercegovinu, s posebnim fokusom na entitet RS, s ciljem destabilizacije države”.

U trenutnoj situaciji, Dodik i njegovi saradnici provode državne udare u Bosni i Hercegovini, uz maksimalnu podršku Rusije kroz metode “nevidljivog rata”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here