Evropska unija vjerojatno neće donijeti jednoglasnu odluku o sankcijama protiv Milorada Dodika, jer će biti teško postići konsenzus među članicama, a najviše zbog stava Mađarske, koja i dalje podržava predsjednika entiteta Republike Srpske. Međutim, prema informacijama Klix.ba, očekuju se sankcije koje će biti nametnute pojedinačno od strane određenih zemalja.
Uvođenje bilateralnih sankcija nije novost. Njemačka je već ranije primijenila ovakve mjere, a zbog politike Milorada Dodika, obustavili su dva važna projekta u RS-u 2023. godine, čija vrijednost iznosi 200 miliona KM. Također, prije toga, Evropska unija nije dodijelila nijednu marku RS-u od 600 miliona KM bespovratnih sredstava za Bosnu i Hercegovinu.
Zbog Dodikovog napada na ustavni poredak BiH, ali i zbog njegovih suradnika, kao što su premijer RS-a Radovan Višković i predsjednik Narodne skupštine RS-a Nenad Stevandić, razmatraju se direktne sankcije, a Njemačka je među zemljama koje se očekuje da donesu takve mjere. Iako je u tijeku promjena vlasti u ovoj zemlji, sankcije bi mogle biti uskoro objavljene.
Jedan od ključnih zakona koji je Dodik potpisao i koji se protivi djelovanju sigurnosnih i pravosudnih institucija države je zakon koji se odnosi na Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA). Ustavni sud BiH je privremenom mjerom stavio van snage ove zakone, ali to nije spriječilo Dodika i njegovu koaliciju da nastave napade na ustavni poredak države, uključujući i SIPA-u, koju on odbija priznati.
SIPA je državna agencija odgovorna za sprječavanje i istragu krivičnih djela koja se odnose na organizirani kriminal, terorizam, ratne zločine, trgovinu ljudima i druga ozbiljna krivična djela. Tako je, svojim potezima, rukovodstvo RS-a onemogućilo rad jedine državne agencije koja se bavi borbom protiv terorizma u tom entitetu.
Analitičar Adi Ćerimagić iz Inicijative za evropsku stabilnost također ističe mogućnost uvođenja sankcija.
“Sankcije bi imale cilj kažnjavanje postupaka koji BiH i RS dovode u veoma ozbiljnu situaciju, a svi imaju interes da se spriječi realizacija onoga što je najavljivano”, rekao je Ćerimagić za Al Jazeeru.
Ove mjere mogle bi biti okidač za pojedine evropske zemlje da zbog prijetnje terorizmom uvedu sankcije RS-u i pojedincima u tom entitetu, što bi imalo ozbiljne financijske posljedice za RS, a samim tim i za sve građane entiteta.