Nakon što je završena javna rasprava o Nacrtu novog Ustava Republike Srpske, koji je usvojila Narodna skupština, glavno pitanje koje se sada postavlja jeste kako će vlast obezbijediti dvotrećinsku većinu potrebnu za njegovo konačno usvajanje u formi Prijedloga. Fokus javnosti se tako pomjera sa sadržaja na način odlučivanja – hoće li se glasati javno, tajno ili čak putem referenduma.
Mogućnost organizovanja referenduma sve češće se spominje kao opcija koja bi novom Ustavu mogla donijeti dodatni legitimitet.
“Postoji više zahtjeva za referendumom nego ranije, jer se smatra da bi to donijelo veću podršku”, izjavio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić.
Predsjednik RS-a, Milorad Dodik, ističe da je spreman podržati ideju referenduma, ali naglašava da bi on morao biti obavezujući. Kao simboličan datum za njegovo održavanje spominje 9. januar.
Prije prijedloga o uključivanju građana u odlučivanje, razmatrana je i opcija tajnog glasanja u Narodnoj skupštini, što opozicija smatra neprihvatljivim. Ističu da bi takav pristup mogao poslužiti za prikupljanje dodatnih glasova potrebnih za dvotrećinsku većinu.
“Oni žele tajno glasanje kako bi došli do nekoliko glasova više. Referendum pominju, vjerujem, kao način da dobiju na vremenu. Rok za završetak procesa je pet mjeseci, a to vrijeme pokušavaju iskoristiti da konsoliduju podršku”, rekla je Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.
U PDP-u smatraju da je izjašnjavanje putem referenduma najtransparentniji način da se otklone sve sumnje oko potencijalnog političkog uticaja.
“Mi smo uradili svoj dio posla. Sada je na građanima da li će putem referenduma podržati prijedlog. Sve opcije su otvorene jer ne postoje jasni pokazatelji da li vlast ima potrebnu većinu za javno glasanje”, naveo je Igor Crnadak, šef Kluba zastupnika PDP-a u NSRS.
Postavlja se i pitanje da li vladajući, svjesni mogućih prepreka u parlamentu, pokušavaju prebaciti odluku javnosti, koristeći referendum kao alternativu u donošenju konačne odluke.