Home Politika Goganović napustio prijem ambasadora, nije mu “leglo” što prozivaju Dodika

Goganović napustio prijem ambasadora, nije mu “leglo” što prozivaju Dodika

367
0

Incident u kojem je zamjenik ministra odbrane BiH Aleksandar Goganović, kadar SNSD-a i bliski saradnik Milorada Dodika, demonstrativno napustio prijem organizovan od strane nordijskih zemalja (Danske, Finske, Švedske, Norveške i Islanda) još je jedan pokazatelj dubokog neslaganja između vlasti u Republici Srpskoj i međunarodne zajednice, posebno kada je riječ o pitanjima suvereniteta i političkog kursa Bosne i Hercegovine.

Tekst se nastavlja ispod promocije

Šta se dogodilo?

Goganović je napustio prijem zato što mu, kako je naveo, nije odgovarao govor danskog ambasadora, u kojem je, po njegovom mišljenju, iznio “neprimjerene” stavove, posebno vezane za navodnu secesionističku politiku vlasti RS-a. Goganović je optužio ambasadora da je iskoristio svečani događaj da politički napadne Republiku Srpsku, umjesto da se fokusira na teme mira i saradnje.

Šta su zapravo rekli ambasadori?

U suštini, ambasadori nordijskih zemalja nisu “zloupotrijebili” događaj, kako to tvrdi Goganović, već su jasno i diplomatski artikulisali zabrinutost zbog sve otvorenijih poteza rukovodstva RS-a koji se percipiraju kao prijetnja teritorijalnom integritetu BiH.

U zajedničkom obraćanju, oni su poručili:

“Zabrinuti smo zbog sve izraženijih secesionističkih istupa i aktivnosti u Republici Srpskoj. Nordijske zemlje čvrsto stoje uz suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine kao jedinstvene, multietničke države.”

Posebno je značajna poruka ambasadora Finske, Kallea Kankaanpää, koji je istakao vrijednost regionalne saradnje:

“Uvjereni smo da bi regionalna saradnja na Zapadnom Balkanu bila vrlo korisna za sve, kao što mi Nordijci uživamo u prednostima zajedničkog djelovanja u našem regionu.”

Šira slika

Ovaj događaj ne treba posmatrati izolovano – on se uklapa u širi kontekst:

  • SNSD i vlasti RS-a već duže vrijeme vode politiku konfrontacije s međunarodnom zajednicom, posebno s EU, SAD i OHR-om.
  • Retorika o “suverenitetu RS-a” i odbijanje državnih institucija često se koristi kao unutrašnjopolitičko oruđe za jačanje pozicija SNSD-a.
  • Međunarodna zajednica, uključujući EU, NATO i zemlje koje ulažu u BiH, redovno upozorava da su takvi potezi antidejtonski i ugrožavaju stabilnost regiona.
Upravo se čita:  HDZ i Čović ne mogu više odgađati završetak priče o Dodiku: Moraju donijeti jasnu odluku

Zaključak

Goganovićevo napuštanje prijema nije izraz diplomatskog dostojanstva, već je politički čin koji reflektuje izolacionističku i defanzivnu poziciju vlasti RS-a. Umjesto da prihvate konstruktivne poruke o dijalogu i saradnji, predstavnici SNSD-a ih sve češće tumače kao napade, čime se dodatno produbljuju političke tenzije unutar BiH i sa međunarodnim partnerima.

U krajnjem, ovo je još jedan pokazatelj koliko je evropski put BiH opterećen unutrašnjim destruktivnim politikama koje iz Sarajeva, ali i iz Banje Luke, udaljavaju državu od reformi, pomirenja i stabilnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here