Jučerašnji boravak predsjednika entiteta Republike Srpske Milorada Dodika u Zvorniku otkrio je nekoliko manjkavosti i zanimljivih detalja, ali je također pokazao koliko se Dodik boji mogućeg hapšenja od strane bh. službi i agencija. Dodikov dolazak u Zvornik, uz tri helikoptera, od kojih jedan pripada Specijalnoj antiterorističkoj jedinici (SAJ) MUP-a RS, izgledao je poput borbenog slijetanja u neprijateljsku teritoriju, a mogao bi se usporediti s mirnodopskom rekreacijom iz filma “Pad crnog jastreba”. Sve što može letjeti, a registrovano je u Republici Srpskoj, poveo je Dodik sa sobom kako bi provjerio lojalnost i pokazao sve svoje adute.
Dodikov dolazak sa tri helikoptera, uz SAJ, bio je poruka kojom je učinio nekoliko stvari, od kojih bi mu se neke mogle vratiti kao bumerang. Jedan od važnijih aspekata ove posjete je činjenica da je, svojim preletom u Zvornik, doveo u pitanje pitanje kontrole nad zračnim prostorom BiH. Naime, helikopterom je letjela osoba koja je na potjernici, a bez problema je sletjela. U normalnim okolnostima, zračna kontrola bi bila obavezna da naloži slijetanje helikoptera na najbliži aerodrom kako bi osoba bila uhapšena. Međutim, ovo je manji detalj u odnosu na to što je Dodik postigao svojom posjetom.
Kroz hronološki pregled događaja, posjeta Milorada Dodika praktično je prikazala efekat 18. posebne sjednice Vlade RS, na kojoj su donesene mjere za povećanje sigurnosti štićenih lica. Za Dodika, to je značilo upotrebu SAJ-a za ličnu pratnju, uz balističke kofere, protivelektronsku zaštitu i druge mjere sigurnosti. Međutim, snimci i fotografije iz Zvornika pokazuju da se SAJ nije baš najbolje snašao u ovoj ulozi. Za štićenje ličnosti u RS-u zadužena je posebna jedinica MUP-a RS-a koja je specijalizirana za ove zadatke, dok je SAJ namijenjen za antiterorističke operacije i visokorizična hapšenja.
SAJ je najopremljenija specijalna policijska jedinica u BiH, koja raspolaže dva helikoptera, protivdronskom zaštitom, širokim spektrom oružja i opreme. Svaki pripadnik SAJ-a ima na raspolaganju pet različitih pušaka za različite zadatke. Ipak, ova jedinica nije idealna za osiguravanje VIP lica, kakav je slučaj s Dodikom. Na fotografijama sa nogometnog terena može se vidjeti da su pripadnici SAJ-a postavljeni na prevelikom perimetru u odnosu na štićenu osobu. Na nekim fotografijama, pripadnici SAJ-a su udaljeni i po 20 metara od Dodika, što je neprihvatljivo za VIP eskort. Ovakav raspored bi imao smisla ako bi širi perimetar bio vanjski, dok bi unutarnji krug zaštite bio uži i bliži štićenoj osobi. Ovaj raspored ukazuje na to da je fokus pripadnika SAJ-a bio na vanjskom perimetru, što znači da su sigurnosne procjene sugerirale prijetnju s vanjske strane.
Međutim, iako bi bilo nerealno očekivati da će policijske agencije BiH pokušati uhapsiti Dodika u Zvorniku, posjeta je ipak imala simboličku vrijednost. Ove mjere sigurnosti, kao i postavljanje SAJ-a, zapravo ukazuju na to da je Dodik bio svjestan mogućnosti da bi ga netko mogao pokušati uhititi, pa je time pokušao zastrašiti potencijalne kadrove MUP-a RS koji bi ga mogli smatrati prijetnjom ili pokušati provesti hapšenje.
Jedan od važnih elemenata upotrebe SAJ-a u Zvorniku bio je i njihov oružani komplet. Pripadnici SAJ-a donijeli su jurišne puške FN SCAR L CQC kalibra 5.56 mm, što je primarno oružje ove jedinice, ali nije standardno za VIP štićenje. Za takve zadatke prikladniji su automati Brügger & Thomet APC ili pištolji. SAJ je u Zvornik stigao s kompletnom borbenom opremom, uključujući 120 metaka, što ukazuje na to da je jedinica bila spremna za borbu, a ne za jednostavno osiguravanje VIP-a.
Iako SAJ može raditi VIP štićenje, to je najbolje u uvjetima koji uključuju pažljive sigurnosne procjene. U normalnim okolnostima, pripadnici SAJ-a koji osiguravaju VIP osobe nosili bi pištolje i bili u civilu, čime bi osigurali diskreciju. No, u ovom slučaju, njihova oprema i postavke ukazuju na to da su imali zadatak koji daleko nadmašuje običnu zaštitu štićene osobe. Postavlja se pitanje, koja je najveća greška Milorada Dodika u ovom scenariju? Njegov dolazak s ovolikom opremom i rasporedom zaštite pokazuje na koji način će biti štićen, što bi moglo biti ozbiljan signal za potencijalne prijetnje njegovoj sigurnosti u budućnosti.