Home BiH BODIROGA NASTAVLJA KARADŽIĆEV PUT: Vrijeme je da se pogledamo u oči

BODIROGA NASTAVLJA KARADŽIĆEV PUT: Vrijeme je da se pogledamo u oči

1316
0

Skandalozan govor Ognjena Bodiroge: Negiranje zločina i opasna pseudohistorija u Narodnoj skupštini RS-a

Tekst se nastavlja ispod promocije

U Narodnoj skupštini Republike Srpske, poslanik Srpske demokratske stranke (SDS) Ognjen Bodiroga izazvao je lavinu osuda svojim istupom ispunjenim pseudohistorijskim, nacionalističkim i revizionističkim tezama, koji je kulminirao negiranjem ratnih zločina u Prijedoru iz 1992. godine.

Bodiroga je tokom svog govora kritikovao institucije kulture u RS-u, naročito Narodno pozorište RS zbog saradnje sa Sarajevskim ratnim teatrom (SARTR), nazivajući njegov rad “lažnom ratnom propagandom”. Otišao je i korak dalje, tvrdeći da je opsada Sarajeva fiktivna i da SARTR “širi neistine”.

Poseban bijes izazvala je njegova izjava o manifestaciji “Dani bijelih traka” u Prijedoru, kojom se obilježava sjećanje na zločin nad nesrpskim civilima tokom rata u BiH. Bodiroga je ustvrdio da “ne postoje nikakvi dokazi” da su Bošnjaci bili primorani nositi bijele trake, negirajući tako činjenice potvrđene presudama Haškog tribunala i domaćeg pravosuđa.

“Ovo je više od puke neukosti – riječ je o namjernom pokušaju relativizacije zločina i poticanju međunacionalne mržnje,” komentarisali su pravni eksperti i aktivisti za ljudska prava.

U presudama Haškog tribunala jasno je potvrđeno da su Bošnjaci i Hrvati u Prijedoru u maju 1992. godine bili prisiljeni da na kućama istaknu bijele zastave i da nose bijele trake, što je bio preludij za masovna hapšenja, logore i ubistva.

Bodiroga je takođe tvrdio da su “Srbi jedini historijski narod u BiH”, osporavajući pravo postojanja i historijsku baštinu drugih naroda. Ove izjave predstavljaju historijski revizionizam, koji ne samo da vrijeđa žrtve rata, već direktno podriva mogućnost bilo kakvog pomirenja u zemlji.

Njegov govor uključivao je i kritike na račun korištenja latinice u kulturnim manifestacijama, čime je dodatno pokazao etnocentričnu i anticivilizacijsku retoriku, nespojivu s demokratskim vrijednostima i osnovnim normama pluralističkog društva.

Upravo se čita:  Vulin tvrdi da Srbija neće dozvoliti privođenje najviših zvaničnika RS-a

Reakcije i odgovornost

Bodirogin istup prošao je bez reakcije iz skupštinskih redova vlasti RS-a, ali je zato izazvao val osuda u javnosti i medijima.

Tužilaštvo BiH ima zakonski osnov da po službenoj dužnosti pokrene istragu zbog negiranja ratnih zločina i širenja međunacionalne mržnje, što je prema Krivičnom zakonu BiH zabranjeno i kažnjivo.

Bodiroga ovim govorom dosljedno nastavlja retoriku svog stranačkog osnivača i ratnog zločinca Radovana Karadžića, što potvrđuje da SDS i dalje nije napravio distancu od svoje ratne prošlosti. U tom kontekstu, postavlja se i političko pitanje: da li je opravdano da stranke poput SDS-a budu partneri vlasti u entitetu ili državi, ako ne priznaju presude međunarodnih sudova i otvoreno negiraju zločine?

Zaključak

Ono što je Bodiroga izgovorio u Narodnoj skupštini RS-a nije puko neznanje. To je svjesno manipulisanje historijom i vrijeđanje žrtava s ciljem produbljivanja etničkih podjela i poticanja ekstremizma. Takva retorika je neodrživa u državi koja teži demokratiji, vladavini prava i pomirenju.

Vrijeme je da se institucije suoče s odgovornošću, a javnost konačno pogleda istini u oči – jer negiranje zločina nije politički stav, već napad na civilizacijske vrijednosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here