Miloradu Dodiku je savjetovano da ni u kom slučaju ne dočeka naredne Opće izbore u BiH sa aktuelnom entitetskom vladom.
Stoga je on odlučio da smijeni dosadašnju izvršnu vlast najkasnije do jeseni i formira novu, a najozbiljniji kandidat za novog premijera je Željko Budimir, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje.
U sklopu promjene izvršne vlasti iz nje će biti udaljeni svi ministri koji se nalaze na “Crnoj listi” SAD-a, što i jeste osnovni Dodikov plan.
To su aktuelni premijer Radovan Višković, ministar zdravlja Alen Šeranić, Miloš Bukejlović, ministar pravde, Siniša Karan, šef MUP-a RS i Petar Đokić, ministar rudarstva i energetike.
Kako sada stvari stoje, Karana bi trebalo da zamijeni Boban Kusturić, šef Uprave za vazduhoplovstvo MUP RS, koji je već uspio da potisne Karana i Sinišu Kostreševića u drugi plan.
U novoj Vladi RS trebalo bi se naći i pozicija za Dragana Lukača, nekadašnjeg ministra unutrašnjih poslova. Lukač bi u Vladu RS trebao biti imenovan na zahtjev Željke Cvijanović, otkrio je novinar Slobodan Vasković.
Viškoviću, Đokiću i drugim ministrima koji odlaze obećavaju se visoke funkcije na čelu najjačih državnih preduzeća.
No, vratimo se malo na mogućeg novog-starog ministra policije Dragana Lukača.
“Slobodna Bosna” detaljno je izvijestila o Lukačevom nasilničkom ponašanju u NSRS, kada je ošamario tadašnjeg zastupnika Draška Stanivukovića.
No, bivši je ministar unutrašnjih poslova bh. entiteta Republika Srpska Dragan Lukač, drugostepenom presudom osuđen na zatvorsku kaznu od tri mjeseca zbog nanošenja tjelesnih povreda 2019. tadašnjem zastuniku, a sadašnjem gradonačelniku Banja Luke Drašku Stanivukoviću.
Iz Okružnog javnog tužilaštva Banja Luka su naveli da je presuda donesena nakon žalbe Tužilaštva na prvostepenu presudu, u kojoj je Lukač bio osuđen na novčanu kaznu.
“Presudom Osnovnog suda u Banja Luci od 17. marta ove godine, optuženi Dragan Lukač, proglašen je krivim zbog krivičnog djela tjelesna povreda, za koje mu je izrečena novčana kazna u iznosu od 300 KM, a oslobođen je optužbe da je učinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti. Na navedenu presudu Okružno javno tužilaštvo Banja Luka uložilo je žalbu koju je Okružni sud u Banja Luci uvažio”, naveli su prije dvije godine iz Tužilaštva.
VRIJEŠANJE I ŠAMARANJE
Naime, Okružni sud preinačio je presudu Osnovnog suda u odluci o kazni, pa je tako i novčana kazna preinačena na kaznu zatvora u trajanju od tri mjeseca.
Prema optužnici, banjalučko Okružno tužilaštvo teretilo je Lukača da je Stanivukovića napao 23. decembra 2019. godine oko 22 sata, za vrijeme održavanja posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske.
Lukač je tada vrijeđao Stanivukovića, nakon čega ga je ošamario, a prema Krivičnom zakoniku Republike Srpske, Lukaču je prijetila kazna do maksimalno dvije godine zatvora.
GDJE IMA DIMA IMA I VATRE
U intervjuu za Euronews, bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske i trenutni šef kluba odbornika SNSD-a u Skupštini Grada Banja Luka, Dragan Lukač, govorio je o stanju u gradu, radu aktuelne gradske uprave, te širem političkom kontekstu u Bosni i Hercegovini.
“S obzirom na to da sam u određenom vremenskom periodu imao priliku da radim određene poslove u vrijeme gradonačelnika Dragoljuba Davidovića i jedno vrijeme gradonačelnika Gavranovića, mogu da kažem da je ovo sada nešto sasvim drugačije. I mislim da, po mojoj ličnoj ocjeni, ne možemo reći da je Banja Luka napredovala.”
Lukač tvrdi da su prethodne gradske administracije imale više iskustva i vizije, što je dovelo do značajnog razvoja Banjaluke. Danas, kako kaže, ne vidi strateške projekte koji bi doprinosili opštem dobru. Uređenje šetališta i parkića nazvao je “šminkanjem”, dok ističe da su stvarne potrebe — poput mostova, javnog prevoza i predškolskog obrazovanja — zanemarene.
Lukač je posebno kritizirao stanje sa izgradnjom mosta u Docu, tvrdeći da kredit od 25 miliona KM nije iskorišten za tu svrhu. Sredstva su, prema njegovim riječima, nenamjenski trošena:
“Nenamjenski su ta sredstva potrošena na nekakva kupališta, parkiće… bez čak i javnih nabavki, građevinskih i upotrebnih dozvola.”
Takođe je pozvao građane da ne plaćaju javni prevoz, jer je, kako tvrdi, u budžetu već predviđeno da bude besplatan, ali gradonačelnik to ne implementira.
Jedan od najkontroverznijih projekata, kaže Lukač, jeste rasvjeta vrijedna 35 miliona KM koju je dobila firma iz Zagreba.
“Uslovi tendera su bili takvi da nijedna firma iz Republike Srpske nije mogla da konkuriše. To je svjesno urađeno.”
Lukač smatra da se time eliminišu domaće firme, a projekt ne donosi stvarne uštede već dugoročnu finansijsku obavezu bez povratne koristi.
O Dodikovom sudskom procesu i visokom predstavniku:
“Taj proces nije trebao nikad ni da se desi… Visoki predstavnik donosi zakone koji proizvode najveću poslijeratnu krizu u BiH.”
Lukač smatra da su međunarodni akteri, posebno visoki predstavnik, odgovorni za političku destabilizaciju BiH, te da je proces protiv Milorada Dodika politički motiviran. Dodaje da Interpol nije prihvatio potjernice, prepoznajući političku prirodu progona.
O političkoj budućnosti Milorada Dodika:
“Dodik je najprepoznatljiviji političar u BiH… dok god bude imao podršku naroda, neće se povući iz politike.”
Lukač tvrdi da su spekulacije o povlačenju Dodika iz politike netačne i da on ne pokazuje namjeru da se povuče, osim ako ne bude onemogućen nekim vanrednim pravnim mjerama.
O mogućoj rekonstrukciji Vlade RS:
“Svakako je moguće… ali do sada nisam imao nikakve informacije da će do toga doći.”
Lukač ne isključuje mogućnost ulaska u novu vladu, ali poručuje da to zavisi od viših političkih odluka.
Ukratko, gdje ima dima ima i vatre.