Christian Schmidt dobija Zlatnu medalju građana u Fürthu uprkos kontroverzama u BiH
Fürth / Sarajevo, 26. juli 2025. – Bivši njemački ministar i aktuelni visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt (CSU) u petak je primio Zlatnu medalju građana grada Fürtha, drugo najviše priznanje koje ova bavarska općina dodjeljuje svojim zaslužnim građanima. Odluka o dodjeli izazvala je podjele u lokalnom gradskom vijeću, ali i šire političke rasprave, kako u Njemačkoj, tako i u Bosni i Hercegovini.
Schmidt je tokom više od tri decenije političke karijere bio zastupnik u Bundestagu i savezni ministar za prehranu i poljoprivredu, a od 2021. godine obnaša funkciju Visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, sa širokim ovlaštenjima da tumači i mijenja zakone u zemlji.
Podrška i priznanje iz rodnog grada
Gradsko vijeće Fürtha je, prema navodima lista Nord Bayern, većinski podržalo dodjelu priznanja, ističući kako se Schmidt “dugi niz godina nesebično zalagao za interese i dobrobit građana Fürtha”. Gradonačelnik Thomas Jung uručio mu je medalju na svečanoj ceremoniji u gradskoj vijećnici u petak navečer, ističući njegovu “predanost javnom interesu, kako u Njemačkoj, tako i na međunarodnom planu”.
Kontroverze u vezi s ulogom u BiH
Uprkos priznanjima, Schmidtova uloga u Bosni i Hercegovini ostaje predmet oštrih kritika. Njegova najkontroverznija odluka dosad bila je reforma izbornog zakona iz 2022. godine, koju je nametnuo nakon zatvaranja birališta na dan općih izbora. Odluka je retroaktivno promijenila pravila o formiranju vlasti u Federaciji BiH, što je prema mišljenju brojnih stručnjaka, posebno pogodovalo hrvatskim nacionalističkim strukturama okupljenim oko HDZ-a BiH.
“Schmidt je direktno uticao na političku ravnotežu u korist HDZ-a, a pod snažnim je uticajem hrvatskog lobija unutar EU”, izjavio je politolog Vedran Džihić za njemački sedmični list Jungle World.
Pozivi na smjenu
Zbog ovih poteza, Schmidt se suočava s rastućim pozivima na ostavku ili smjenu – kako iz redova opozicionih stranaka u BiH, tako i od brojnih građanskih inicijativa i analitičara koji smatraju da svojim odlukama narušava demokratske procese umjesto da ih jača, što je osnovna zadaća OHR-a.
Podsjetnik na starije kontroverze
Ni Schmidtova politička prošlost u Njemačkoj nije bez repova – najpoznatiji slučaj je samovoljno glasanje u korist produženja dozvole za korištenje herbicida glifosata u EU, 2017. godine, suprotno stavu tadašnje kancelarke Angele Merkel. Taj potez izazvao je veliki skandal i doveo do njegovog povlačenja s ministarske funkcije.
Zaključak
Dodjela Zlatne medalje građana Christianu Schmidtu u Fürthu je formalno priznanje za njegov dugogodišnji rad, ali dolazi u osjetljivom trenutku. Dok se u Njemačkoj još cijeni njegov doprinos lokalnoj zajednici i Bundestagu, u BiH raste nezadovoljstvo zbog načina na koji koristi svoje ovlasti kao visoki predstavnik, često bez demokratskog legitimiteta i u korist pojedinih etničkih elita. Schmidtovo djelovanje tako ostaje simbol dvosmislenosti međunarodnog intervencionizma u postdejtonskoj Bosni i Hercegovini.