Home BiH Dejton pod prijetnjom? Bećirović traži američku intervenciju!

Dejton pod prijetnjom? Bećirović traži američku intervenciju!

719
0

Tokom nedavne radne posjete Sjedinjenim Američkim Državama, član Predsjedništva BiH Denis Bećirović istakao je ključnu važnost usvajanja Zakona o poštivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma putem sankcija, koji trenutno prolazi kroz proceduru u američkom Kongresu. Ova inicijativa ima za cilj uvođenje sankcija protiv pojedinaca koji aktivno podrivaju Dejtonski sporazum i time ugrožavaju mir, stabilnost i teritorijalni integritet BiH.

Tekst se nastavlja ispod promocije

Bećirović je u susretima s čelnicima vanjskopolitičkih odbora oba doma Kongresa, kao i s brojnim kongresmenima i senatorima, upozorio na:

•Trenutne sigurnosne izazove u BiH,

•Potrebu snažnijeg angažmana SAD-a u zaštiti Dejtonskog sporazuma,

•Sve agresivniju politiku političkih aktera u BiH koji pokušavaju razgraditi ustavni poredak.

Zakon kao mehanizam zaštite mira

Zakon su predložili kongresmeni Ann Wagner, Mike Turner, Wesley Bell i Jake Auchincloss, a njegov cilj je direktno targetiranje destabilizirajućih pojedinaca poput Milorada Dodika i drugih koji svojim djelovanjem podrivaju institucije BiH. Sankcije bi se odnosile na:

•Političke lidere koji opstruiraju rad državnih institucija,

•Osobe koje šire secesionističku retoriku,

•Pojedince uključene u korupciju ili saradnju s neprijateljskim vanjskim akterima.

Bećirovićeva poruka

U saopćenju Predsjedništva BiH se naglašava da ovaj zakon:

“Predstavlja važan korak u jačanju podrške nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu BiH, te potvrđuje snažnu posvećenost SAD-a Dejtonskom mirovnom sporazumu i euroatlantskoj budućnosti BiH.”

Bećirović je istakao da se ovim zakonom šalje snažna međunarodna poruka podrške vladavini prava, ali i opomena onima koji pokušavaju urušiti postignuti mir.

Geopolitički značaj

U kontekstu rastućih tenzija i uloge trećih zemalja (Rusije, Kine, Irana) koje sve aktivnije podržavaju destabilizaciju Zapadnog Balkana, ovaj zakon se tumači i kao dio šire američke strategije zaštite evropske sigurnosti.

“Partnerstvo BiH i SAD-a ima strateški značaj,” zaključuje se u saopćenju, uz poruku da ova inicijativa predstavlja podsticaj za sve proevropske i probosanske snage.

Upravo se čita:  Drama u RS: Britanski avion nadlijetao, svi su zabrinuti, a mediji se pitaju samo jedno

Očekuje se da će Kongres SAD-a razmatrati zakon u narednim sedmicama, što će predstavljati ključni trenutak za odnose između BiH i SAD-a, ali i za budući pravac unutrašnje stabilnosti BiH.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here