Salkić: Dodik godinama tiho gradi put ka secesiji – rezervna policija je maskirani korak ka razbijanju BiH
📍 Sarajevo, 24. juni 2025.
Ramiz Salkić, bivši potpredsjednik entiteta Republika Srpska i dugogodišnji politički oponent politike Milorada Dodika, upozorio je da se iza najavljenog formiranja rezervnog sastava policije RS krije mnogo više od pukog odgovora na krizne situacije – riječ je, tvrdi on, o strateškom koraku ka secesiji.
“Ništa nije slučajno. Od 2010. godine Dodik se nije pomakao ni milimetar od cilja – razbijanja Bosne i Hercegovine. Samo je danas taktičniji i oprezniji”, kazao je Salkić u emisiji Dan uživo na N1.
🛑 Rezervni sastav: sigurnost ili paraformacija?
Dok iz Ministarstva unutrašnjih poslova RS tvrde da je riječ o zakonitoj i legitimnoj inicijativi s ciljem pomoći u kriznim situacijama poput poplava, Salkić taj argument odbacuje.
“Priča o poplavama ne pije vodu. Građani se i bez rezervne policije samoorganizuju kad je najteže. Ovo nije sigurnosna nego politička operacija. MUP RS postaje oružje jedne partije – SNSD-a.”
Salkić smatra da se stvara “mala oružana sila pod zakonskom maskom”, čiji bi zadatak bio da u kriznom trenutku posluži planu o podjeli BiH.
🪖 Nova dimenzija konflikta: Srbija i vojni rok
U cijelu sliku uklapa se i prijedlog Srbije da se vojni rok vrati za sve građane – pa i za one sa dvojnim državljanstvom. Salkić tu vidi dodatni izvor tenzija:
“Zakon u BiH ne dozvoljava da neko sa dvojnim državljanstvom služi vojsku druge države. Takvi građani sada moraju odlučiti – ili ste ovdje, ili ste tamo.”
🔥 Eskalacija u pripremi?
Po Salkićevim riječima, Dodik se oslanja na model postepenog djelovanja:
Postavlja visoke ciljeve – secesija, nezavisnost RS-a.
Povlači se naizgled, dok javnost ne izgubi fokus.
Tiho implementira manje, ali ključne korake – od Zakona o VSTV-u RS, do sada rezervne policije.
“Svaki zakon koji ide ka razdvajanju institucija BiH – jeste korak ka razbijanju države. Ovo nije paranoja, već dokumentovana i dugogodišnja strategija,” zaključuje Salkić.
📌 U vremenu političkih i bezbjednosnih napetosti, ova upozorenja ostavljaju pitanje: Da li je država spremna da odgovori na izazove koji se možda već sutra formalizuju kao pokušaj de facto podjele Bosne i Hercegovine?