Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, održao je press konferenciju povodom posjete Andrije Mandića i Milana Kneževića Banjoj Luci, a nakon što su otvorena pitanja za novinare, došlo je do incidenta.
Prvi je pitanje postavio novinar Federalne televizije, Đorđe Vujatović, a čim je čuo njegovo ime, Dodik je pokušao poniziti novinara. „Šta ti radiš tamo? Pored toliko medija, ti si se uhvatio toga. Evo, mi smo demokrate, dajemo šansu i poštujemo, a novinar RTRS-a ‘tamo’ (misleći na Federaciju BiH, op.a.) nije postavio pitanje već 15 godina. Evo, ja tebe poštujem“, rekao je Dodik. Dodik je potom dodao da se novinar treba „pokušati izvući“ i upitao ga „kolika mu je plata“, na što je Vujatović odgovorio u šali da mu treba „poduplati“. Dodik je, međutim, upozorio novinara: „Znam da si dobio instrukcije od redakcije da me pitaš, ali budi oprezan.“ Dodik je ove sedmice osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja funkcije predsjednika RS-a zbog neprovođenja odluka visokog predstavnika.
Pored toga, Dodik je u ranijem dijelu konferencije uvrijedio pripadnike srpskog naroda koji rade u državnim institucijama BiH, nakon što im je zakon usvojen u Narodnoj skupštini RS zaprijetio zatvorskim kaznama ako ostanu na svojim radnim mjestima.
„Ako ostanu tamo, zabilježit ćemo ih kao trajne izdajnike našeg naroda i objesit ćemo to na pločama gdje god budemo mogli, u medijima i svugdje. Nećemo tolerisati izdaju“, izjavio je Dodik.
Međutim, najsporniji i sramotniji dio njegove izjave bio je vezan za zapošljavanje ovih osoba u državnim institucijama, gdje je Dodik insinuirao da ovi ljudi nisu zaslužili svoja radna mjesta.
„Za Srbe tamo ima određeni broj mjesta, i oni su te poslove dobili ne zato što su Einsteini, ne zato što su stručnjaci, nego zato što su Srbi. Ti mandati pripadaju srpskom narodu i RS-u, a ne njima. Ako NSRS odluči da ih treba vratiti ovom narodu, onda ćete ih vratiti. Ako ih ne vratite, vi ste izdajnici. RS nema komoditet da oprosti i nećemo oprostiti onima koji ostanu“, rekao je Dodik.
Prije Dodika, obratili su se i političari iz Crne Gore, a najspornije komentare imao je predsjednik Demokratske narodne partije, Milan Knežević.
Knežević je presudu protiv Dodika nazvao „sramotnom“ i tvrdio da je to „pucanj u Dejtonski sporazum“. Prema njegovim riječima, „cilj presude je da se Dodik eliminiše iz političkog života zbog svojih stavova“.
S druge strane, Mandić je izjavio da se „treba postići mir i stabilnost na svim područjima gdje živi srpski narod“, te da će Dodik „politikom koja poziva na razgovore s drugom stranom i poštuje demokratiju“ dovesti do cilja da sve strane budu zadovoljne.