EU i SAD postigli trgovinski dogovor: Carine od 15%, investicioni paket vrijedan 600 milijardi dolara
Škotska, 26. juli 2025. – Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen i američki predsjednik Donald Trump postigli su novi trgovinski sporazum koji označava, kako su obje strane naglasile, “novo partnerstvo” između Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država.
Dogovor je postignut tokom kratkog, ali očigledno produktivnog susreta na Trumpovom golf imanju u Turnberryju, Škotska, gdje je bivši i sada ponovo aktualni američki predsjednik razgovarao s Ursulom von der Leyen iza zatvorenih vrata.
– Postigli smo dogovor. To je dobar dogovor za sve. To će nas zbližiti… To je, u određenom smislu, partnerstvo, izjavio je Trump pred novinarima, djelujući zadovoljno ishodom razgovora.
Von der Leyen je potvrdila postizanje sporazuma, istakavši da je riječ o “ogromnom dogovoru” koji je uslijedio nakon teških i višemjesečnih pregovora.
Carine od 15% – izbjegnuta eskalacija
U sklopu sporazuma, potvrđeno je da će Sjedinjene Države uvesti carine od 15% na određenu robu iz Evrope, što je znatno blaže od ranije najavljene carinske stope od 30% koju je Washington razmatrao.
Iako još nema detaljne liste proizvoda koji će biti pogođeni ovom mjerom, izvori bliski pregovorima navode da će se carine odnositi prvenstveno na sektor automobilske industrije, industrijskih mašina i određenih prehrambenih artikala.
Investicioni paket: 600 milijardi dolara
Posebno važan dio sporazuma je zajednički investicioni paket vrijedan 600 milijardi dolara, koji bi trebao dodatno osnažiti transatlantske ekonomske veze. Paket obuhvata ulaganja u:
- Energetsku infrastrukturu i tranziciju na zelenu energiju,
- Tehnološku saradnju u oblastima vještačke inteligencije i poluprovodnika,
- Obnovu i modernizaciju luka i transportne mreže,
- Povezivanje start-up i inovacionih centara između EU i SAD.
Politička poruka
Dogovor dolazi u osjetljivom trenutku za međunarodnu trgovinu i transatlantske odnose. Trumpova administracija je tokom svog prethodnog mandata imala zategnut odnos s EU po pitanju carina, klimatske politike i NATO doprinosa. Ovaj potez može se tumačiti kao pokušaj obnove povjerenja i stabilizacije odnosa sa Starim kontinentom.
– Ovo je dokaz da dijalog ima smisla i da obje strane mogu pobijediti, rekla je Ursula von der Leyen, aludirajući na potencijal da ovaj dogovor služi kao model za buduće pregovore sa drugim globalnim partnerima.
Šta slijedi?
Sporazum tek treba da prođe kroz pravne i zakonodavne procedure na obje strane Atlantika, no politička volja, čini se, postoji. Evropski parlament i američki Kongres mogli bi u narednim sedmicama započeti proces ratifikacije ključnih dijelova sporazuma.
U međuvremenu, poslovna zajednica u EU i SAD pozdravlja smanjenje neizvjesnosti i najavljuje mogućnosti za nove investicione cikluse.
Zaključak: Sporazum između EU i SAD predstavlja važan korak ka stabilizaciji globalnih trgovinskih odnosa, posebno u svjetlu geopolitičkih tenzija i potrebe za ekonomski održivim partnerstvima. Iako carine nisu u potpunosti izbjegnute, postignut je kompromis koji bi mogao donijeti obostranu korist.