Home Politika ĐURO KOZAR O PRESUDI PREDSJEDNIKU RS-a: “Neka treća ruka može da se...

ĐURO KOZAR O PRESUDI PREDSJEDNIKU RS-a: “Neka treća ruka može da se umiješa…”

176
0
ĐURO KOZAR O PRESUDI PREDSJEDNIKU RS-a: “Neka treća ruka može da se umiješa…”

Politička stagnacija u institucijama BiH: Kozar o blokadama, zakonima i partijskim interesima

Kako se ljetna sezona odmora približava, sve se češće sumiraju rezultati rada institucija Bosne i Hercegovine u protekloj godini. Nažalost, čini se da su mnogi političari već duže u svojevrsnom odmoru, barem kada je riječ o zakonodavnom učinku i funkcionalnosti državnih tijela. O tome, ali i o nizu aktuelnih političkih tema, govorio je novinar i vojno-politički analitičar Đuro Kozar u emisiji 7plus na televiziji Hayat.

Tekst se nastavlja ispod promocije

Nerad institucija i problemi s dnevnim redom

Kozar smatra da ključni problem u zakonodavnoj grani vlasti leži u blokadama unutar Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH. Prema njegovim riječima, pojedini članovi rukovodstva tog doma ne dozvoljavaju drugim delegatima da predlažu tačke dnevnog reda, što dodatno usporava zakonodavni proces.

“Postoji jasan poslovnik koji bi svi trebali poštovati. Međutim, događa se da rukovodstvo zaobilazi dopredsjedavajućeg Denisa Ademovića i samostalno kreira dnevni red. Često se prioritet daju smjenama ili političkim zahtjevima, dok se važni zakoni zanemaruju”, rekao je Kozar.

On ističe i da je prisutna praksa bojkota, gdje predstavnici jednog naroda ponekad izostanu sa sjednica kako bi onemogućili donošenje odluka. U takvoj situaciji, kaže Kozar, Dom naroda ne može funkcionisati u skladu s predviđenom ulogom.

O ulozi pojedinih lidera i kadrovskoj politici

Posebno se osvrnuo na političko savezništvo koje, kako tvrdi, dominira u zakonodavnim i izvršnim strukturama.

“Vidimo da lideri kao što su Dragan Čović i Milorad Dodik imaju međusobno razumijevanje i saradnju. Čović često staje u zaštitu svojih partnera u vlasti, uključujući i one koji aktivno blokiraju procese. Također štiti pojedince poput Nikole Špirića, čime dodatno komplikuje rad Doma naroda”, navodi Kozar.

Govoreći o Špiriću, predsjedavajućem Doma naroda BiH, Kozar napominje da je riječ o političaru s najdužim stažom u državnom parlamentu. “Njegova uloga u institucijama je dugotrajna, a još u vrijeme dok je bio ministar finansija, govorio je da je Parlament samo ‘protočni bojler’ za entitetske interese”, prisjeća se Kozar.

Upravo se čita:  Višković pozvao Isaka da ga uhapsi: Ne šalji tuđu djecu, dođi da to riješimo nas dvojica

Vijeće ministara i “daljinsko upravljanje”

U segmentu o izvršnoj vlasti, Kozar posebno naglašava ulogu predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto. Smatra da ona ne djeluje dovoljno samostalno, već da određene poteze povlači u skladu s političkim direktivama.

“Imamo situaciju u kojoj se, bez jasnog obrazloženja, odugovlači s imenovanjem novog ministra sigurnosti. Postoji mogućnost da se to mjesto čuva za kandidata iz reda SNSD-a, što dodatno opterećuje rad Vijeća ministara”, izjavio je Kozar, dodavši kako bi eventualni povratak prethodnog ministra Nenada Nešića bio “korak unazad”.

On je istakao da su prethodni ministri sigurnosti bili profesionalci s akademskim i stručnim kvalifikacijama, dok se kod pojedinih sadašnjih kadrova postavlja pitanje kompetencija i integriteta.

BiH i sredstva iz EU Plana rasta

Bosna i Hercegovina je nedavno ostala bez dijela sredstava iz Plana rasta koji dolazi iz fondova Evropske unije. Razlog za to je, prema dostupnim informacijama, kašnjenje s dostavljanjem potrebne dokumentacije. Kozar ovaj slučaj vidi kao još jedan pokazatelj da unutrašnje političke blokade imaju direktne posljedice na vanjskopolitičke ciljeve zemlje.

“Svako odgađanje, svaki institucionalni zastoj, koči napredak BiH. Kada se propuštaju prilike poput ove – za konkretna sredstva – to direktno šteti građanima”, poručuje Kozar.

Izborni zakon i politička taktika

Govoreći o Izbornom zakonu, Kozar naglašava da postoji određena dvosmislenost u pristupu pojedinih političkih stranaka. Navodi primjer HDZ-a, koji se, prema njegovim riječima, zalaže za izmjene zakona, ali potom izostaje s ključnih sjednica kada se o tim izmjenama raspravlja.

“Postavlja se pitanje da li je cilj da se promjene samo deklarativno najavljuju, a da se u stvarnosti prolongira status quo – možda kako bi određeni političari zadržali svoje pozicije, kao što je slučaj sa Špirićem”, rekao je Kozar.

Upravo se čita:  VLAST POSTIGLA DOGOVOR: Bivši član HDZ-a imenovan za novog suca Ustavnog suda

Zaključak: Institucionalna paraliza i politička odgovornost

Đuro Kozar je u razgovoru za televiziju Hayat izrazio zabrinutost zbog sve dublje institucionalne neefikasnosti i dominacije partijskih interesa nad općim dobrom. Blokade u radu Doma naroda, nepopunjena ministarska mjesta, selektivna primjena poslovnika i nedostatak suštinskih reformi doveli su do situacije u kojoj politički sistem djeluje paralizirano.

Uprkos najavama reformi i približavanja EU, aktuelna vlast još uvijek ne pokazuje odlučnost u provođenju ključnih promjena. Kako se političari pripremaju za godišnje odmore, javnost ostaje s pitanjem: hoće li jesen donijeti bilo kakav napredak, ili ćemo svjedočiti nastavku istog obrasca neodgovornosti i blokada?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here