Home BiH LAGUMDŽIJA PALI ALARM: Bošnjaci u BiH bili legitimizirani kao meta

LAGUMDŽIJA PALI ALARM: Bošnjaci u BiH bili legitimizirani kao meta

1628
0
LAGUMDŽIJA PALI ALARM: Bošnjaci u BiH bili legitimizirani kao meta

U sjedištu UN-a otvorena izložba o Srebrenici: „Od riječi do nasilja“ kao opomena čovječanstvu

Povodom obilježavanja 30 godina od genocida u Srebrenici i 11. jula – Međunarodnog dana sjećanja na žrtve, u zgradi Ujedinjenih nacija u New Yorku otvorena je izložba pod nazivom „Od riječi do nasilja: Životi iza polja smrti“, čiji su autori Memorijalni centar Srebrenica i BIRN BiH. Organizator izložbe je Stalna misija Bosne i Hercegovine pri UN-u, uz podršku Ureda specijalnog savjetnika generalnog sekretara UN-a za prevenciju genocida i Odjela za globalne komunikacije.

Tekst se nastavlja ispod promocije

Izložbu je otvorio ambasador BiH pri UN-u, dr Zlatko Lagumdžija, ističući da je simbolično postavljena upravo u sedmici u kojoj se UN fokusira i na borbu protiv govora mržnje.

– Riječi imaju moć – da podstiču, liječe, inspirišu, ali i da potpaljuju mržnju i otvaraju vrata nasilju. Naša je odgovornost kako ćemo ih koristiti – poručio je Lagumdžija.

U svom govoru, ambasador je ukazao na opasnu ulogu propagande u pripremi genocida kroz istoriju, od Holokausta i Ruande do Bosne i Hercegovine, gdje su Bošnjaci demonizirani i predstavljeni kao prijetnja.

– Danas, 30 godina kasnije, nismo samo svjedoci negiranja zločina, već i slavljenja počinitelja. Ova izložba treba da nas podsjeti: ćutanje pred mržnjom je saučesništvo – upozorio je.

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica, Emir Suljagić, podsjetio je da su građani BiH dugo bili zanemareni u globalnim narativima, ali su se izborili da njihova istina bude prepoznata.

– Zahvaljujući upornosti žrtava, majki Srebrenice i svih koji nisu odustajali, danas UN priznaje našu priču. Datum 11. juli sada je dio međunarodnog kalendara, a istina o genocidu ne može biti izbrisana – rekao je Suljagić.

Denis Džidić iz BIRN-a BiH naglasio je da je izuzetno značajno što se, tri decenije nakon tragedije, upravo u sjedištu UN-a priča o životima izgubljenim u genocidu i o onima koji se svakodnevno bore da se sjećanje sačuva.

Upravo se čita:  Dodik će ipak u zatvor? Rasformirao tim specijalaca MUP-a RS-a

Specijalna savjetnica generalnog sekretara UN-a za prevenciju genocida, Virginia Gamba, upozorila je na snažnu vezu između govora mržnje i masovnih zločina.

– Srebrenica nas uči koliko su riječi opasne kada se koriste za dehumanizaciju. Ne smijemo dopustiti da se lekcije iz prošlosti zaborave, jer time stvaramo prostor za ponavljanje tragedije – poručila je Gamba.

Izložba, kroz lične priče i dokumentarnu građu, prikazuje životne puteve žrtava, njihovu sudbinu, ali i napore preživjelih da očuvaju sjećanje. Poseban fokus stavljen je na vezu između govora mržnje i eskalacije nasilja, povezujući iskustva iz Holokausta, Ruande i Srebrenice.

Postavka će biti otvorena za sve posjetioce do 21. jula 2025. godine i predstavlja važan čin kolektivnog pamćenja, edukacije i borbe protiv revizionizma i negiranja genocida.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here