Orbán upozorava na globalni sukob: “Evropa je već ratna zona”
Budimpešta, 26. juli 2025. – Mađarski premijer Viktor Orbán ponovo je izazvao snažne reakcije u evropskoj javnosti izjavom da je „svet na ivici globalnog oružanog sukoba“, dok je Evropu opisao kao „ratnu zonu u širem smislu“. U govoru koji je održao pred pristalicama svoje partije Fidesz, Orbán je ukazao na sve dublje geopolitičke podjele, trku u naoružavanju i ekonomske tenzije kao znake da se globalni poredak raspada.
„Evropska elita želi rat“
Orbán je posebno oštro kritikovao politiku Evropske unije prema Ukrajini, tvrdeći da „briselska elita vodi Evropu u rat, bez stvarnog plana za mir“. Dodao je da pokušaji da se Ukrajina uključi u NATO predstavljaju neposrednu prijetnju stabilnosti kontinenta i mogu dovesti do „Trećeg svjetskog rata“.
„Mi nismo deo tog rata, niti želimo da budemo. Oni koji ignorišu realnost i nastavljaju da gurnu Evropu u oružane sukobe – igraju se vatrom“, rekao je Orbán.
Upozorenje na finansijski kolaps EU
Mađarski premijer je također izrazio zabrinutost zbog planova da se finansiranje ukrajinskih ratnih napora osigura iz zajedničkih evropskih fondova. Prema njegovim riječima, takav pristup prijeti da ekonomski destabilizuje Uniju, dok većina država članica nije u stanju da podnese dugoročne troškove rata.
Izolacija unutar EU
Orbánova retorika se i dalje oštro razlikuje od pozicije većine lidera EU, koji ističu važnost solidarnosti s Ukrajinom i održavanja jedinstvenog fronta prema Rusiji. Mađarska je više puta koristila pravo veta kako bi blokirala zajedničke odluke u vezi s vojnim ili finansijskim paketima pomoći Ukrajini, čime je dodatno narušila odnose s Briselom.
Kritičari ga optužuju da svojom retorikom potkopava evropske vrijednosti, dok se pozicionira bliže Moskvi i promoviše izolacionističku politiku unutar EU.
Kontekst: Uloga Mađarske u složenom balansu
Orbán je već godinama poznat kao najglasniji suverenista unutar EU, a njegova vlast gradi politiku zasnovanu na antimigrantskoj retorici, otporu liberalnim vrijednostima i otvorenoj kritici zapadne spoljne politike. Slične stavove zastupao je i povodom sukoba u Gazi, migracione krize na Balkanu, te energetske ovisnosti Evrope.
Zaključak
Orbánova upozorenja o mogućem svjetskom ratu i „ratnoj atmosferi“ u Evropi dodatno komplikuju već zategnute odnose unutar EU. Dok Brisel poziva na jedinstvo i nastavak podrške Kijevu, Budimpešta gradi svoju naraciju oko mira, nacionalnog interesa i izbjegavanja sukoba – ali sve više usamljenim glasom.