Sutkinja Sena Uzunović, koja je donijela prvostepenu presudu u slučaju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, već duže od godinu dana živi pod konstantnom zaštitom policije. Nakon izricanja presude, suočila se s ozbiljnim prijetnjama, što je zahtijevalo hitnu reakciju sigurnosnih i pravosudnih institucija koje su pokazale odlučnost u zaštiti svojih službenika.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je nakon provedenih istražnih radnji podiglo optužnice protiv više lica koja su, koristeći društvene mreže, upućivala prijetnje smrću i nasiljem protiv sutkinje Uzunović. Ove prijetnje su se dogodile neposredno pred izricanje presude Dodiku, a pravovremenom istragom utvrđen je identitet odgovornih, što govori o ozbiljnosti pristupa pravosuđa i sigurnosnih agencija u ovakvim situacijama.
Ovim povodom oglasili su se i pravni stručnjaci. Denis Džidić, direktor Balkanske istraživačke mreže BiH (BIRN BiH), komentarisao je aktuelni razvoj situacije:
“Treba reći da ovo sada što imamo je konačno jedan viši stepen. To je dobra odluka, važna odluka u kontekstu odbrane od napada koje ona kontinuirano mjesecima prima. Sa druge strane, rekao bih da je to prilično zakašnjelo. Mislim da je na državnom nivou propuštena prilika mnogo ranije da se pošalje poruka o nedopustivosti tako nečega”, kazao je Džidić.
Ova situacija dodatno ukazuje na ozbiljnost prijetnji kojima su izloženi nosioci pravosudnih funkcija, posebno kada se bave slučajevima visokog političkog značaja. Institucionalna zaštita u ovakvim slučajevima nije samo pitanje sigurnosti pojedinaca, već i očuvanja vladavine prava u BiH. Očekuje se da će procesuiranje odgovornih biti i signal javnosti da nasilje i prijetnje nemaju mjesta u demokratskom društvu.