Američka kongresna delegacija doputovala je u Bosnu i Hercegovinu u okviru posjete posvećene razgovorima o regionalnoj stabilnosti, sigurnosnoj situaciji i nastavku saradnje između Sjedinjenih Država i BiH.
.@RepKeithSelf and @RepSuhas met with representatives of the BiH Presidency to discuss ways to strengthen our bilateral partnership and support for stability in the Western Balkans.
A stable and secure BiH advances American interests in the region. The United States remains… pic.twitter.com/Usu6Hs146u
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) May 23, 2026
Posjetu organizuje Ambasada SAD-a u Sarajevu, koja je potvrdila da su u delegaciji kongresmeni Keith Self i Suhas Subramanyam. Po dolasku u Sarajevo, delegate je dočekao otpravnik poslova američke ambasade John Ginkel.
Američki kongresmeni već su održali sastanke s članovima Predsjedništva BiH, a razgovori su bili usmjereni na jačanje bilateralnog partnerstva i podršku stabilnosti u regiji Zapadnog Balkana. Iz Ambasade SAD poručeno je da Washington ostaje čvrsto posvećen Dejtonskom mirovnom sporazumu te suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine.
Istaknuto je i da stabilna i sigurna BiH, prema ocjeni američke strane, predstavlja važan čimbenik za širu regionalnu stabilnost i strateške interese Sjedinjenih Država na Zapadnom Balkanu.






