Poznati muzičar Saša Popović preminuo je nakon kraće bolesti u 71. godini
Saša Popović, osnivač i kreativni direktor Grand produkcije, preminuo je juče u 70. godini u bolnici u Parizu. Nakon brojnih spekulacija o njegovom zdravstvenom stanju, potvrđeno je da je izgubio bitku s teškom bolešću. Popović je prije manje od godinu dana otišao na ljekarski pregled zbog povrede noge, kada se požalio na bolove u stomaku. Nakon dodatnih pregleda, postavljena mu je dijagnoza, a nakon devet mjeseci liječenja bolest je uzela svoj danak.
Rak želuca je oboljenje koje se razvija iz sluzokože ovog organa. Većina slučajeva pripada grupi karcinoma želuca, koji mogu imati različite podtipove. Simptomi u ranoj fazi uključuju gorušicu, bolove u gornjem dijelu stomaka, mučninu i smanjen apetit. Kako bolest napreduje, mogu se pojaviti gubitak tjelesne mase, žutilo kože, otežano gutanje, povraćanje i prisustvo krvi u stolici. Ova vrsta oboljenja može se proširiti i na druge dijelove organizma, uključujući jetru, pluća, kosti i limfne čvorove, piše Srpskainfo.
Iako tačan uzrok nije u potpunosti poznat, određeni faktori ishrane i načina života mogu povećati rizik. Konzumacija dimljene i presoljene hrane, izloženost nitratima u vodi, kao i loše uskladištena hrana mogu doprinositi razvoju bolesti. Pušenje i konzumacija alkohola također se povezuju s većim rizikom. S druge strane, ishrana bogata vitaminom C i beta-karotenom, poput svježeg voća i povrća, može imati zaštitni efekat.
Povećan rizik postoji i kod osoba s određenim hroničnim stanjima želuca, poput atrofičnog gastritisa ili perniciozne anemije. Svjetska zdravstvena organizacija je 1994. godine bakteriju Helicobacter pylori klasifikovala kao faktor rizika za određene tipove tumora želuca.
Simptomi mogu biti nespecifični, uključujući nelagodnost u stomaku, osjećaj punoće nakon jela, pa čak i bol. Gubitak apetita i gađenje prema određenim vrstama hrane, naročito mesu, česti su simptomi. U uznapredovaloj fazi bolesti, pacijenti mogu imati unutrašnja krvarenja, anemiju, povraćanje i značajan gubitak težine.
Bolest ne zahvata sve dijelove želuca jednako, a njen smještaj igra važnu ulogu u prognozi i načinu liječenja. Dubina prodora tumora i prisustvo metastaza ključni su faktori u procjeni ishoda. Najveće šanse za izlječenje pruža hirurška intervencija, koja može uključivati djelimično ili potpuno uklanjanje želuca i okolnih limfnih čvorova. U kasnijim fazama bolesti, koriste se i radioterapija te hemoterapija.
S obzirom na to da nisu poznati svi uzroci, teško je sprovesti potpunu prevenciju. Međutim, preporučuje se smanjenje unosa konzervirane i jako zasoljene hrane, kao i redovni pregledi kod osoba s povećanim rizikom. Pravovremeno otkrivanje bolesti značajno povećava mogućnosti uspješnog liječenja.