Slovenski sindikat: Zračni promet iznad BiH pod ozbiljnom prijetnjom zbog finansijske krize BHANSA-e
Samostalni sindikat kontrolora letenja Slovenije (SSKL) izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog situacije koja prijeti funkcionisanju kontrole zračnog saobraćaja unutar i iznad Bosne i Hercegovine. Pozvali su domaće institucije da hitno reaguju kako bi spriječili daljnju eskalaciju problema.
Kako navode, Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) suočava se s teškom finansijskom situacijom nakon odluke o izvršenju koju je EUROCONTROL-u proslijeđena 21. marta 2025. godine. Tom odlukom se nalaže obustava svih uplata po osnovu korištenja ruta, koje inače čine čak 90% prihoda ove institucije. Kriza je direktno povezana s arbitražnim postupkom ICSID-a u slučaju kompanije Viaduct d.o.o. Portorož protiv Bosne i Hercegovine.
– Svjesni smo da se čine napori ka rješenju, ali želimo ukazati i na dimenziju koja se tiče sigurnosti i uslova rada. Ova situacija može imati ozbiljne posljedice na cjelokupni sistem kontrole zračnog saobraćaja u regionu – navodi se u saopćenju SSKL-a koje potpisuje predsjednik Robert Štauber.
Dodaje se kako trenutna neizvjesnost stvara dodatni pritisak na kontrolore i osoblje BHANSA-e, što može imati uticaja na njihovu efikasnost i samim tim i na sigurnost saobraćaja.
– Ako se uskoro ne pronađe održivo rješenje, uposleni se mogu suočiti s nesigurnošću i povećanim stresom. Takvi uslovi nisu povoljni za obavljanje ovako odgovorne funkcije – poručuju iz sindikata.
Posebno upozoravaju da bi eventualna obustava prometa iznad BiH dovela do preusmjeravanja letova, što bi dodatno opteretilo susjedne zračne prostore, uključujući Sloveniju, Hrvatsku i druge zemlje regije koje su već pod pritiskom zbog pojačanih ruta.
– Restrikcije bi uzrokovale velika kašnjenja, operativne probleme i značajne troškove za aviokompanije i putnike širom kontinenta. Pored toga, posljedice bi osjetili i ostali pružatelji usluga u regiji – upozorava SSKL.
U saopćenju se poziva vlasti u BiH da hitno djeluju i pronađu rješenje koje neće teret prebaciti na radnike BHANSA-e, koji nisu dio pravnog spora.
– Potrebne su konkretne i vanredne mjere kako bi se zaštitili zaposleni i osiguralo stabilno funkcionisanje kontrole zračnog prometa. To je ključno za očuvanje visokih sigurnosnih standarda – zaključuje SSKL.
Na kraju podsjećaju da se ova situacija odvija uoči ljetne sezone kada se očekuje znatno povećanje prometa, što dodatno pojačava rizike za čitav region jugoistočne Evrope.