Home BiH Službena zabilješka iz 1993. podsjeća na povezanost Stevandića s ubistvom policajca u...

Službena zabilješka iz 1993. podsjeća na povezanost Stevandića s ubistvom policajca u Banjoj Luci

1045
0
Nenad Stevandić uključen u nerazrijašnjeno ubistvo iz 1992. godine (Ilustracija: A.L./Klix.ba) (Foto: E. M./Klix.ba)

Nenad Stevandić, trenutni predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i jedan od osumnjičenih za napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, zajedno s premijerom RS-a Radovanom Viškovićem i predsjednikom ovog entiteta Miloradom Dodikom, ima svoju nejasnu prošlost koja uključuje i ulogu u ratu u Bosni i Hercegovini.

Tekst se nastavlja ispod promocije

Iako je tvrdio da je bio “samo student medicine”, Stevandić je bio član Srpskih odbrambenih snaga, poznatih kao “crvene beretke”. Prije sedam godina podnesena je prijava protiv njega zbog učešća u ubistvu penzionisanog policajca Miodraga Šušnice u banjalučkom kafiću 10. aprila 1992. godine.

Iako Stevandić negira ove optužbe, službena zabilješka MUP-a RS iz 1993. godine otkriva da je jedan od aktera ubistva, Neven Laka, dao izjavu u kojoj navodi da je Stevandić bio aktivno uključen u događaje. Laka je 1. oktobra 1993. godine, u izjavi Dragomiru Jovičiću, otkrio detalje ubistva Šušnice. Laka je naveo da su on i kolege iz Knina dobili zadatak da “pohvataju muslimansku mafiju” u Banjoj Luci, a naredbe su stizale od Kriznog štaba Općine Banja Luka, u kojem je sjedio i Stevandić.

Na sastanku u hotelu “Bosna”, gdje su dogovarani detalji oko privođenja navedenih osoba, bili su i Stevandić, Nenad Kajkut, član “crvenih beretki”, te Laka. Laka je otkrio da je Stevandić rekao da se ciljevi trebaju likvidirati bez obzira na ostale prisutne, uključujući i opciju napada zoljom na kafić.

Prema Lakinoj izjavi, trojica aktera ubistva su ušla u kafić “Kajak” i zatražili od prisutnih da ne pomiču. Šušnica je pokušao pomoći jednoj osobi da izađe na zadnja vrata, što je izazvalo napetost, a kasnije je jedan od Lakinih saradnika upucao Šušnicu. Nakon ubistva, napustili su kafić, a potom su otišli u restoran u naselju Lauš, te kasnije ponovo došli u hotel “Bosna”.

Upravo se čita:  Tuzla bilježi pad broja porođaja, vlast nudi 1.500 KM za treće dijete

Stevandićevu odgovornost, prema ovoj zabilješci, Laka je dodatno pojasnio: “Prvo nam je Kajkut rekao da smo ubili pogrešnog čovjeka, to jeste da smo ubili Srbina koji je bio policajac u penziji. Mi smo tražili da se to odmah riješi, ali je Stevandić rekao da se to ne može iz određenih razloga i da će to sve leći. On me odveo u jednu sobu i rekao da je najbolje da nestanemo iz Banja Luke i odemo u Knin.” Laka je tvrdio da mu je Stevandić tada dao prijedlog da pištolj od Šušnice baci u dvorište džamije i da se sve namjesti kao obračun bandi.

Porodica Miodraga Šušnice podnijela je 2018. godine krivičnu prijavu protiv Stevandića zbog njegove navodne uloge u ubistvu. Stevandić je sve negirao, a originalna istraga o ovom slučaju obustavljena je 1996. godine bez pokretanja krivičnog gonjenja.

Stevandić je komentirao ovu prijavu rekavši: “Vidio sam na mrežama, ja i pokojni Šušnica smo bili na istoj strani, i na mene je pucano i ranjen sam u rame. Porodici nemam šta da zamjerim, oni su u posebnom stanju. Postoje tužilačke odluke sa sve jednim imenom i prezimenom. Znam od koga ona dolazi, to je potpuno jasno. Zbog toga što su mi uznemiravali i porodicu, podnio sam prijavu protiv Dragana Mektića.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here