Nakon četiri mjeseca bjekstva, ignoriranja poziva pravosudnih institucija i otvorenog ismijavanja Suda i Tužilaštva BiH, Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska, prošle sedmice je „samoinicijativno“ došao na ispitivanje u Tužilaštvo BiH – i to na ulaz predviđen za VIP goste. Doveden je vozilom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA), što je izazvalo lavinu sumnji o koordiniranoj političko-pravosudnoj farsi.
U rekordnom roku Sud BiH ukida pritvor i povlači potjernicu. Snimak sa ročišta prikazuje gotovo farsičnu situaciju: proces traje svega pet minuta i devet sekundi, a tužilaštvo i sud kao da se izvinjavaju zbog poziva. Nema ozbiljnih pitanja, nema oštrine – samo blaga i nelagodna formalnost.
Od bjegunca do VIP gosta
Dodik, koji se mjesecima javno zalagao za ukidanje Suda i Tužilaštva BiH, nazivao tužioce „muslimanima“, a sudije „borcima Armije RBiH“, sada ulazi na sporedni ulaz, bez lisica, bez medijske pažnje i bez ozbiljne pravne odgovornosti.
Postavlja se pitanje: šta je Milorad Dodik radio tri sata unutar Tužilaštva BiH prije održavanja ročišta? Da li je moguće da je ispitivanje bilo samo paravan za zakulisne političke dogovore?
Zaboravljena afera: Vila Dedinje
I dok je Dodik ekspresno ispitan za napad na ustavni poredak – politički osjetljiv predmet – potpuno je izostala informacija o slučaju „Vila Dedinje“, gdje se sumnjiči za pranje novca.
Podsjećamo, Dodik je luksuznu vilu u beogradskom naselju Dedinje kupio 2007. godine za 750.000 eura, a tvrdio je da je novac došao iz kredita u Pavlović banci. Međutim, dokazano je da je kredit podignut tek godinu dana kasnije, a zahtjev ovjeren pečatom Vlade RS, kojom je tada rukovodio.
Tužilaštvo BiH do danas nije dalo odgovor – je li Dodik ikada ispitan u ovom predmetu? Ako nije, zašto nije?
Pravosuđe u raljama politike
Cijeli slučaj dodatno urušava povjerenje građana u institucije koje bi trebale biti stubovi države. Sud BiH i Tužilaštvo BiH djeluju više kao servisi političkih interesa nego kao čuvari pravde.
“Dodik je danas ‘slobodan’, ali je pravosuđe palo na najniže grane od svog postojanja”, kažu pravni analitičari. „Institucije koje bi morale biti neovisne postale su saučesnici u političkom teatru.“
OSA: Pomagala državi ili režimu?
Posebnu pažnju izazvala je i uloga OSA-e. Direktor agencije Almir Džuvo lično je dovezao Dodika u Tužilaštvo. Dok jedni tvrde da je time pomogao državi, drugi smatraju da je riječ o političkom dogovoru iza zatvorenih vrata.
U državi gdje su zakoni često fleksibilni prema političarima, teško je očekivati odgovore. No, jedno je sigurno – povjerenje javnosti u bh. pravosuđe doseglo je novu dubinu.