Milorad Dodik je napravio prvi značajan ustupak, koji jasno ukazuje na povlačenje iz projekta kojim je nastojao razbiti jedinstvo Bosne i Hercegovine.
„Razgovarajte sa Željkom, Vladom (RS), ne morate sa mnom“, izjavio je Dodik – rečenica koja označava radikalan zaokret u njegovom političkom djelovanju.
Ovo je prvi put da je Dodik nekome drugome iz vlastitog političkog okruženja, konkretno Željki Cvijanović, prepustio vodeću ulogu, iako je do sada sve čvrsto držao pod svojom kontrolom. Sama ta promjena predstavlja ozbiljan udarac njegovom političkom autoritetu, jer postaje očigledno da više ne uspijeva prisiliti ključne aktere da direktno pregovaraju s njim.
Iako ovakav potez izgleda kao pokušaj da i dalje, preko Cvijanovićeve, upravlja političkim procesima, zapravo se radi o činu priznanja – Dodik prihvata činjenicu da više ne igra ulogu onoga koji donosi rješenja, nego postaje dio problema, piše novinar Slobodan Vasković.
Cvijanovićeva je ovim dodatno učvrstila svoj položaj unutar SNSD-a. Nakon pozitivnih utisaka koje je ostavila tokom posjete Sjedinjenim Američkim Državama – što se ne može reći i za Dodika – ona se sada može postepeno pripremati za preuzimanje vrha stranke. Taj proces je tek započeo, ali je sasvim izvjesno da će Cvijanovićeva učiniti sve da osigura da upravo ona naslijedi Dodika.
Dodikovi izazovi se dodatno gomilaju. Deset država članica Evropske unije razmatra mogućnost uvođenja sankcija kako Republici Srpskoj, tako i njemu lično, pri čemu će svaka od njih koristiti vlastite mehanizme. Prema Vaskovićevim informacijama, među tim zemljama je i Francuska – što je posebno ozbiljno, jer se Dodik tako našao pod pritiskom dvije najutjecajnije članice EU, zajedno s Njemačkom.
Jedna od najavljenih mjera odnosi se na obustavu međunarodnih projekata u entitetu Republika Srpska, što bi moglo imati dalekosežne negativne posljedice. Dodik se, simbolično rečeno, našao pred zidom – i najmudriji potez bio bi da se povuče.
O tome da ozbiljno razmatra takav korak, svjedoči i izvještaj britanskog lista Guardian, koji navodi da su članovi Dodikove porodice već razgovarali s visokim zapadnim dužnosnikom o mogućnosti njegovog povlačenja iz političkog života.
Još jedan izvor pritiska za Dodika je predstojeća sjednica Apelacionog vijeća Suda BiH, na kojoj će se odlučivati o žalbama njegove odbrane i Tužilaštva na presudu kojom je ranije osuđen na godinu zatvora i šestogodišnju zabranu obavljanja bilo kakve javne dužnosti.
Kao i nakon izricanja prvostepene presude, i sada se u javnosti spekuliše da bi Dodik mogao pokušati utjecati na ishod žalbenog postupka kako bi presuda bila ublažena. No, Vasković naglašava da ne bi uložio ni najmanju svotu novca na takvu mogućnost – jer Dodika tek očekuje niz drugih sudskih procesa.