Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se večeras u Banjoj Luci na svečanoj akademiji povodom Sretenja, Dana državnosti Srbije, koji se ove godine po prvi put obilježava i u entitetu Republika Srpska.
Vučić je zahvalio domaćinima na gostoprimstvu i poručio da se nikada nije ustručavao reći istinu, čak i kada nije bila dobrodošla.
“Nikada nisam imao strah da kažem šta mislim. Nikada nisam govorio protiv drugih, ali smo uvijek pružali ruku pomirenja, čak i onima koji je nisu željeli prihvatiti”, izjavio je Vučić.
“Što je drugima dozvoljeno, nama nije”
Posebno je kritikovao, kako je rekao, dvostruke standarde u odnosima prema Srbiji i Republici Srpskoj.
“Kada govorimo o teritorijalnom integritetu, stalno nas optužuju da Srbija ugrožava Bosnu i Hercegovinu. A kada kažemo da poštujemo BiH, to nikada nije dovoljno”, naveo je Vučić.
Prema njegovim riječima, potpuno su različiti aršini kada je riječ o Srbiji.
“Kada pognemo glavu prema njihovim žrtvama, kada kažemo da nam je žao, ni tada nije dovoljno. Kažu – nije dovoljno da pognemo glavu, morate da kleknete, da budete krivi 100, 200 godina”, istakao je Vučić, ukazujući na, kako je rekao, nepravdu prema srpskom narodu.
Osvrnuo se i na Rezoluciju o Srebrenici, koju je nazvao aktom nametnutim bez konsultacija sa Srbima.
“Gdje ste vidjeli da dobre komšije donose prijedloge rezolucija, a da oni o kojima se radi nisu ni pitani? To nije znak prijateljstva”, rekao je Vučić, dodajući da srpski narod nije “krpa ni šaka zobi da ga neko uzme” i da neće dozvoliti poniženje.
“Ne damo na svoj narod i samo to radimo – branimo ono što je naše”, naglasio je Vučić.
“Ne miješamo se u BiH, ali vi u Srbiju svakodnevno”
Govoreći o odnosima sa Sarajevom, Vučić je istakao da Srbija poštuje BiH i ne miješa se u njene unutrašnje odnose.
“Kad smo se mi miješali u vašu vlast u Sarajevu? A šta vi radite? Svaki dan pokušavate da mijenjate vlast u Beogradu. Niste vi ti koji će odlučivati o vlasti u Beogradu. Vi samo pomažete našem narodu da donese dobru odluku”, rekao je Vučić, optužujući političare iz Sarajeva da nastoje destabilizirati Srbiju.
Govoreći o vezi između Srbije i Republike Srpske, Vučić je naglasio da je ta povezanost neraskidiva.
“Kada kažem da volim Republiku Srpsku, to ne znači da ne poštujemo BiH. Ali mi imamo isto ime i prezime – srpsko. Imamo isti jezik, isto pismo i zovemo se Srbi. Ne damo da nam to neko uzme”, poručio je Vučić.
Posebno se zahvalio Miloradu Dodiku na njegovoj podršci, naglašavajući da su mnogi okretali leđa u najtežim trenucima kroz historiju.
“Hvala Dodiku što je pokazao ljudsku stranu, što nije okrenuo leđa kada je bilo najteže, kao što su to činili mnogi u prošlosti. To nećemo zaboraviti”, izjavio je Vučić.
Srbijanski predsjednik je izrazio zabrinutost zbog sudskog procesa protiv Dodika, nazvavši ga politički motivisanim.
“Brinem za situaciju ovdje jer znam da je u toku vaš sudski progon i plašim se da oni koji služe stranim interesima donesu lošu odluku i učine vaš progon još težim”, poručio je Vučić.
“Srbija neće okrenuti leđa Republici Srpskoj”
Vučić je naglasio da, bez obzira na pritiske i spoljne faktore, Srbija ostaje uz Republiku Srpsku.
“Bez obzira na sve, Srbija će nastaviti graditi veze sa Republikom Srpskom, kroz infrastrukturne projekte, puteve i pruge”, rekao je Vučić.
“Nastavit ćemo se povezivati. Niko ne može zabraniti Srbima da budu zajedno i sarađuju”, dodao je.
Na kraju se ponovo osvrnuo na poruke koje dolaze iz Sarajeva.
“U Srbiji imamo mnogo Bošnjaka, i to su divni ljudi. Nikada nećemo učiniti ništa protiv njih, ali nećemo dozvoliti da njihovi političari ponižavaju Srbiju i udaraju nas kao vreću. Na svaku provokaciju odgovorit ćemo čuvanjem našeg srpskog imena i ponosa”, poručio je Vučić.
Podsjetimo, večeras je u Banjoj Luci održana svečana akademija povodom Sretenja – Dana državnosti Srbije, koji se ove godine prvi put obilježava i u entitetu Republika Srpska. Svečanosti je prisustvovala delegacija iz Srbije na čelu s Aleksandrom Vučićem.
Slogan obilježavanja Sretenja je “Sabornost i ponos”, čime politički lideri Srba u Bosni i Hercegovini i Srbiji žele poslati poruku jedinstva srpskog naroda. Također, Sretenje se ove godine prvi put obilježava kao zajednički praznik jer u RS-u dosad nikada nije bio prepoznat kao praznik entiteta, a pogotovo ne kao dan državnosti, budući da RS nije država.