Između ministarstava vanjskih poslova Crne Gore i Srbije danas je izbila oštra verbalna razmjena, potaknuta izjavom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da neće prisustvovati proslavi 20 godina od obnove crnogorske nezavisnosti u Podgorici. Vučić je naveo da taj događaj tumači kao „slavlje otcjepljenja od Srbije” te da bi dolaskom „pljunuo sebi u lice”.
Podgorica: Neprihvatljiva retorika
Crnogorsko ministarstvo vanjskih poslova odgovorilo je da Vučić u povodu ovog jubileja nastavlja koristiti rječnik koji ne ide u prilog dobrosusjedskim odnosima ni uzajamnom uvažavanju.
Iz Podgorice su podsjetili da se Crna Gora nije „otcijepila” od Srbije, niti je ikada bila njen sastavni dio na način na koji se to nastoji prikazati
„Crna Gora i Srbija bile su ravnopravne članice državne zajednice nastale nakon raspada bivše SFRJ, a povratkom na put samostalnosti Crna Gora omogućila je i Srbiji nastavak državno-pravnog kontinuiteta kao samostalne države. Stoga je neprihvatljivo da se jubilej crnogorske nezavisnosti prikazuje kao čin uperen protiv Srbije ili srpskog naroda”, saopćeno je iz crnogorskog MVP-a.
Dodano je da Crna Gora svoju nezavisnost obilježava u čast demokratski potvrđene volje građana, historijske državne posebnosti i prava svakog naroda da slobodno odlučuje o svojoj sudbini.
Beograd: Nećemo šutjeti
Ministarstvo vanjskih poslova Srbije nije dugo čekalo s odgovorom, naglašavajući da Beograd neće ostati pasivan pred pokušajima relativizacije historijskih činjenica.
U saopćenju se ocjenjuje da je crnogorski MVP bez opravdanog razloga pokrenuo javni napad na srbijanskog predsjednika, čime se nepotrebno opterećuju ionako osjetljivi odnosi dviju zemalja.
„Predsjednik Vučić, izražavajući osobni stav, ni jednom riječju nije uvrijedio Crnu Goru. Dao je legitiman stav da ne želi sudjelovati u proslavi razdvajanja dviju blisko povezanih država”, stoji u odgovoru srbijanskog MVP-a.
Podgorica uzvraća: Slavimo slobodu
Crnogorska strana odgovorila je još jednom saopćenjem, u kojemu je naglašeno da Crna Gora ne obilježava ničiji poraz ni „razdvajanje od Srbije”, već slobodu i pravo obje države da same upravljaju vlastitom budućnošću.
„Za perspektivu odnosa Crne Gore i Srbije ohrabrujuće je što MVP Srbije, ističući Vučićevo pravo na osobno mišljenje, time ujedno pokazuje distancu prema njegovim stavovima. Građani obje države mogu sami prosuditi ko i na koji način doprinosi dobrosusjedskim odnosima”, navodi se u novom odgovoru iz Podgorice.
Proslava uz Rickyja Martina
Crna Gora će 21. maja obilježiti dvije decenije od ponovnog uspostavljanja državne samostalnosti. Vlada je pripremila niz manifestacija koje će kulminirati svečanim prijemom premijera Milojka Spajića 20. maja u Podgorici, a sutradan je zakazan koncert svjetski poznate glazbene zvijezde Rickyja Martina.
Referendum 2006: Tijesna, ali jasna odluka
Crna Gora je 21. maja 2006. godine, na temelju referendumskog izjašnjavanja, obnovila nezavisnost od tadašnje državne zajednice Srbije i Crne Gore. Na glasanje je izašlo 86,5 posto upisanih birača, a za obnovu nezavisnosti opredijelilo se 55,5 posto njih, dok je 44,5 posto glasalo za ostanak u zajedničkoj državi. Skupština Crne Gore prethodno je usvojila zakon o referendumu u skladu s preporukama Evropske unije, a za prolaz je bila potrebna podrška najmanje 55 posto izašlih birača.






