Zvizdić sazvao hitnu sjednicu Predstavničkog doma za 29. juli: Na dnevnom redu etnička zastupljenost, SIPA i EU sredstva
SARAJEVO, 21. juli 2025. – Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić sazvao je 26. hitnu sjednicu ovog doma za utorak, 29. juli, s nekoliko ključnih tačaka dnevnog reda koje se tiču funkcionisanja državnih institucija i evropskih integracija.
Etnička zastupljenost u državnim institucijama
Jedna od centralnih tačaka sjednice bit će razmatranje podataka o etničkoj zastupljenosti zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine, uz fokus na uzroke i posljedice neprovođenja ustavnih i zakonskih odredbi koje nalažu proporcionalnu zastupljenost konstitutivnih naroda i Ostalih.
Ovu tačku predložili su poslanici Jasmin Emrić, Ermina Salkičević-Dizdarević, Elvisa Hodžić, Šemsudin Mehmedović i Aida Baručija, a očekuje se žustra rasprava, s obzirom na dugogodišnje nesuglasice u vezi s nacionalnom strukturom u državnim organima.
Hitne izmjene Zakona o SIPA-i
Na dnevnom redu je i Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), koji je predložio poslanik Jasmin Emrić, uz zahtjev za razmatranje po hitnom postupku.
Kako je obrazloženo, cilj izmjena je osiguranje kontinuiteta u rukovođenju ovom sigurnosnom institucijom, što se može tumačiti kao reakcija na postojeće ili očekivane kadrovske blokade u vrhu SIPA-e.
Sporazum o finansiranju s EU
Poslanici će razmatrati i davanje saglasnosti za ratifikaciju Sporazuma o finansiranju Godišnjeg akcionog plana za BiH za 2024. godinu, koji je zaključen između Evropske unije (Evropske komisije) i Bosne i Hercegovine, koju predstavlja Direkcija za evropske integracije.
Ovaj sporazum dio je šireg okvira pomoći EU u procesu evropskih integracija BiH, a njegova ratifikacija je neophodna kako bi sredstva iz IPA fondova bila dostupna za projekte u ovoj godini.
Sjednica dolazi u osjetljivom političkom trenutku, dok su odnosi između entiteta i unutar koalicija na državnom nivou i dalje krhki, a evropski put BiH zavisi od ispunjavanja brojnih uvjeta. Očekuje se da će rasprave biti intenzivne, posebno po pitanju nacionalne zastupljenosti u institucijama, što je tema koja godinama izaziva političke tenzije.