Njemački Bundestag odlučio je da će njemački vojnici ostati dio misije EUFOR “Althea” u Bosni i Hercegovini još najmanje godinu dana. Glavni razlog za produženje angažmana je politička situacija u zemlji, posebno u Republici Srpskoj, za koju njemačke vlasti tvrde da vodi secesionističku politiku i time podriva ustavnopravni poredak BiH.
Vlada Njemačke, uz podršku većine vladajućih stranaka i Zelenih, smatra da ovakvo djelovanje može destabilizovati čitav zapadni Balkan. Osim toga, angažman se vidi i kao simboličan doprinos stabilnosti evropskog kontinenta, što se poziva na član 24, stav II Ustava Njemačke, koji omogućava učešće u sistemima kolektivne sigurnosti radi očuvanja mira.
U izvještaju Vlade se navodi da je BiH trenutno u najdubljoj ustavnoj krizi u posljednjih 30 godina, dodatno pogoršanoj političkim sistemom koji omogućava brojne blokade. Posebna podrška iskazana je visokom predstavniku Christianu Schmidtu, čiji legitimitet osporava rukovodstvo RS.
Takođe, Njemačka vidi i ulogu Rusije kao prijetnju stabilnosti BiH, posebno u kontekstu rata u Ukrajini, zbog čega je angažman u BiH viđen i kao dio šireg evropskog bezbjednosnog odgovora. Naglašena je i važnost saradnje sa NATO savezom.
Vojnici u misiji EUFOR “Althea” imaju pravo na upotrebu oružja u samoodbrani i zaštiti osoblja, dok osnovna misija ostaje podrška sigurnom i stabilnom okruženju u BiH, što se smatra preduslovom za dugoročni politički napredak.