Home BiH Radnici iz RS-a spremni sačuvati posao u državnoj službi: “Ako treba, preći...

Radnici iz RS-a spremni sačuvati posao u državnoj službi: “Ako treba, preći ću u FBiH”

421
0

Usvajanje Zakona u NSRS-u: Radnici iz RS-a pred dilemom

Tekst se nastavlja ispod promocije

Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) usvojila je 27. februara zakon kojim se zabranjuje djelovanje četiri ključne institucije Bosne i Hercegovine na teritoriji ovog entiteta. Zakon je donesen dan nakon što je Sud BiH osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.

Usvojeni zakon odnosi se na zabranu djelovanja Suda BiH, Tužilaštva BiH, SIPA-e i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) na teritoriji RS-a. Odluka je izazvala brojne reakcije, posebno među zaposlenima u državnim institucijama iz RS-a, koji su sada suočeni s potencijalnim sankcijama ukoliko ne napuste svoja radna mjesta.

Reakcije zaposlenih

Mnogi radnici iz RS-a već razmišljaju o alternativnim rješenjima kako bi sačuvali svoja radna mjesta. Jedan od njih, 49-godišnjak iz Istočnog Sarajeva, izjavio je da će prijaviti prebivalište u Federaciji BiH ako vlasti RS-a zatraže od zaposlenih da napuste državne institucije.

“U principu, ljudi ne vjeruju da će to zaživjeti. A i da bude šta, teško da će to poslušati, bar obični radnici”, kazao je anonimni izvor.

SIPA ostaje na terenu

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) jedna je od institucija na koju se odnosi nova zabrana. Prema dostupnim podacima, od oko 800 zaposlenih u SIPA-i, njih 400 dolazi iz RS-a.

Direktor SIPA-e Darko Ćulum izjavio je da zaposleni nastavljaju s redovnim radom i da nema zvaničnih obavještenja o planovima iz RS-a. Izvori iz SIPA-e navode da većina zaposlenih ne planira napustiti svoja radna mjesta, bez obzira na Dodikove prijetnje.

Sindikalne reakcije

Sindikat uposlenih Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, koji okuplja oko 1.400 članova, također izražava zabrinutost. Predsjednica Sindikata Ana Mrnjavac navodi da su radnici zbunjeni i zatečeni trenutnim razvojem situacije.

Upravo se čita:  Helez tvrdi: Vučić je pod lažnim imenom pokušao ući na Trumpovu večeru

“Prosto nije ni civilizacijski u redu to što nam pokušavaju nametnuti. Nadam se da će razum pobijediti,” izjavila je Mrnjavac.

Granična policija BiH, koja zapošljava oko 1.600 službenika, među kojima je oko 40 posto iz RS-a, također nastavlja s redovnim radom, bez ikakvih pritisaka, prema riječima Dragana Matovića, predsjednika Sindikata Granične policije.

Šira slika

Odluka NSRS-a otvara ozbiljna pravna i politička pitanja o budućnosti rada državnih institucija u ovom entitetu. Iako Dodikove izjave najavljuju dodatne poteze protiv državnih organa, mnogi radnici ostaju pri svom stavu da će nastaviti obavljati svoje dužnosti, vjerujući u vladavinu prava i zaštitu od strane državnih institucija.

S obzirom na pravne posljedice, analitičari ocjenjuju da bi ovakve mjere mogle dodatno destabilizirati političku situaciju u Bosni i Hercegovini, s mogućim posljedicama po sigurnosni sektor i svakodnevni život građana.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here