Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini izrazila je zabrinutost zbog sve češće prisutne islamofobne retorike u javnom prostoru, naročito u izjavama istaknutih političkih figura, uključujući i nedavne komentare predsjednika RS-a Milorada Dodika koji se odnose na Bošnjake i muslimane.
Iz OSCE-a su naglasili kako takva retorika ima snažan društveni utjecaj i nosi ozbiljne posljedice.
– Pitanja netrpeljivosti i diskriminacije prema vjerskim i etničkim zajednicama ne odnose se samo na lične stavove, već predstavljaju i dublje sistemske izazove koji mogu biti podržavani od strane institucija i političkih lidera, naveli su iz Misije.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv islamofobije, specijalna izaslanica predsjedavajuće OSCE-a za borbu protiv netolerancije prema muslimanima, ambasadorica Evren Dağdelen Akgün, istaknula je važnost sveobuhvatnog pristupa ovom pitanju kako bi se osigurala sigurnost i integracija muslimanskih zajednica, ali i izgradila stabilnija i solidarnija društva.
– Svođenje pojedinaca ili čitavih zajednica isključivo na vjerski identitet je ozbiljno pojednostavljivanje koje otvara vrata predrasudama. Upotreba uvredljivih i dehumanizujućih izraza u političkom diskursu i medijima stvara atmosferu podjela, mržnje i mogućeg nasilja, što je neprihvatljivo u društvima koja teže inkluzivnosti, poručili su iz OSCE-a.
Misija je apelovala na odgovornost javnih i političkih figura, naglašavajući da moraju biti uzor u poštivanju ljudskih prava i suzdržavanju od govora koji podstiče mržnju.
– Oni koji zauzimaju javne funkcije moraju djelovati u skladu s najvišim etičkim principima. Neophodno je da se svi koji šire diskriminatorne ili netolerantne poruke suoče s odgovarajućim pravnim posljedicama. OSCE ostaje posvećen podršci BiH u ostvarivanju obaveza vezanih za borbu protiv netrpeljivosti i promociju prava na slobodu vjere i uvjerenja za sve građane, zaključuje se u saopćenju.