Predsjednica Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIK BiH), Irena Hadžiabdić, izjavila je da trenutno nisu ispunjeni uvjeti za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima 2026. godine. Naglasila je da nisu doneseni konkretni zaključci o studiji izvodljivosti niti osigurana potrebna sredstva. To je izjavila na konferenciji u Sarajevu pod nazivom “Nove izborne tehnologije: Iskustva s lokalnih i primjena na općim izborima”, koju su organizirali Democracy International u BiH (DI BiH) uz podršku CIK-a BiH i Koalicije za slobodne i poštene izbore Pod lupom.
Hadžiabdić je naglasila da su sredstva trebala biti osigurana do kraja aprila, te da je neophodno hitno pristupiti izmjenama Izbornog zakona kako bi CIK i partnerske agencije mogli razviti pouzdan, siguran i transparentan sistem za izbore.
Ona je također istakla da su nove tehnologije prvi put testirane na Lokalnim izborima 2024. godine, što je omogućilo bolji uvid u rad izborne administracije, birače i tehničke operatere. Naglasila je uspjeh tih testova, ističući da su rezultati mogli biti objavljeni za svega 40 minuta nakon zatvaranja biračkih mjesta.
Konferencija je također pružila priliku učesnicima da testiraju nove tehnologije korištene u pilot-projektima i razgovaraju o mogućnostima za daljnje unapređenje izbornog procesa u BiH. Cilj konferencije bio je podijeliti zaključke studije izvodljivosti, koju bi Parlament BiH trebao usvojiti u aprilu 2025. godine, te predstaviti korake potrebne za širu primjenu tehnologija na Općim izborima 2026. godine.
Tihana B. Blanc, direktorica projekta Podrške izbornom integritetu, ocijenila je da je CIK napravio značajan napredak u unapređenju izbornog procesa u BiH. Istaknula je da su rezultati izbora sada generirani automatski, čime se povećava transparentnost i povjerenje birača.
Međutim, Blanc je upozorila na izazove u proširivanju upotrebe tehnologija sa sedam općina na cijelu BiH, ističući da bi to zahtijevalo značajne napore u nabavci opreme, obuci i prilagodbi pravnog okvira. Podršku za ove projekte pružila je Vlada SAD-a, ali Blanc je naglasila da postoje i drugi bilateralni i multilateralni partneri koji su voljni pomoći u ovom segmentu.