„Kada govorimo o broju Nevesinjaca zaposlenih u Mostaru, procjene govore da ih ima između 500 i 800, a u ljetnim mjesecima ta brojka dodatno raste zbog sezonskih poslova, što je prilično zabrinjavajuće“, ističe Šipovac.
Iako vlasti Republike Srpske na čelu s Miloradom Dodikom često ističu kako je ovaj entitet ekonomski snažniji, činjenica da sve više stanovnika Nevesinja svakodnevno putuje na posao u Mostar i okolinu govori drugačije. Glavni razlog za odlazak, prema riječima samih radnika, jeste plata – ista pozicija u Federaciji BiH plaćena je znatno više nego u njihovom rodnom mjestu.
Ne postoji tačan službeni broj zaposlenih iz Nevesinja u Mostaru, ili se podaci ne objavljuju, ali se neslužbeno procjenjuje da ih je oko hiljadu. Taj broj se dodatno uvećava sezonskim radnicima. Aleksandra i Nikola su saglasni da je finansijski momenat bio ključan u njihovoj odluci da potraže posao u susjednom gradu, prenosi BN TV.
Aleksandra Milanović, kuharica koja već godinu i po dana radi u Mostaru, prethodno je pet godina radila u Nevesinju.
„Isključivo iz finansijskih razloga sam odlučila otići. Uslovi rada su izuzetni, plate odlične, a kolektiv je raznolik i harmoničan. Jedina poteškoća je vožnja nakon prve smjene, kad su gužve na cesti, posebno ljeti. Ipak, zbog boljeg standarda i većih primanja, čovjek mora nešto žrtvovati“, rekla je Aleksandra.
Nikola Šipovac, diplomirani inženjer mašinstva, zaposlen je u Mostaru od novembra 2021, odmah nakon završenih studija.
„Tada u Nevesinju nije bilo otvorenih pozicija za mašinske inženjere. Većina firmi traži radno iskustvo i već imaju ustaljene kadrove. Odlučio sam pokušati u Mostaru jer je blizu, a uslovi su stvarno dobri. Trenutno nas je u mojoj firmi 50 iz Nevesinja“, kazao je Šipovac.
Među radnicima iz Nevesinja u Mostaru je i odbornik lokalne skupštine, arhitekta Bojan Pejičić, koji radi u projektantskoj firmi. Iako kaže da nije imao političke pritiske pri zapošljavanju, naglašava da je partijsko zapošljavanje u Nevesinju uobičajena praksa.
„Već skoro šest godina sam zaposlen u Mostaru. Prije toga sam pet godina radio u Nevesinju. Moj odlazak nije bio politički uslovljen, već sam tražio više mogućnosti. Međutim, kod nas je poznato da bez partijske knjižice i prethodnog angažmana u kampanjama teško možete dobiti posao, pa čak i kod privatnika. To mnoge tjera da odu“, objašnjava Pejičić.
U konačnici, činjenica da mnogi Nevesinjci odlaze u „slabiji“ entitet, gdje za isti posao zarađuju znatno više, jasno pokazuje probleme s kojima se suočava lokalna zajednica – od loših plata, do politike zapošljavanja koja odbija mlade i stručne ljude.