Lider SDA Bakir Izetbegović dao je izjavu za portal Klix.ba u kojoj se osvrnuo na komentare predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića. U razgovoru za Hrvatski tjednik, Čović je govorio o položaju Hrvata u BiH, ali i o Izetbegoviću.
On je najveći dio odgovornosti za političku krizu prebacio na predstavnike iz Sarajeva, tvrdeći da su odluke bošnjačkih lidera dovele do reakcija koje Milorad Dodik provodi već deset godina kako bi, po njegovom mišljenju, spriječio da Srbi prođu “kao Hrvati”.
Kao rješenje, Čović je predložio formiranje tri federalne jedinice. Izetbegović smatra da su ovakve izjave štetne i da narušavaju odnose između Hrvata i Bošnjaka, te izazivaju negativne reakcije u hrvatskoj javnosti prema Bosni i njenim građanima.
“Upustiti se u raspravu sa takvim stavovima je bespredmetno, to vam je kao dokazivati da je crno-crno, a bijelo-bijelo nekome ko to ne želi vidjeti”, kazao je Izetbegović, dodajući da je nejasno zašto Čović već dvadeset godina njeguje podršku Dodiku, dok prema Bošnjacima, koji su uvijek nudili saradnju, ima neprijateljski stav.
Istakao je da vidi dva moguća objašnjenja.
“Prvi razlog je jednostavan, Čoviću treba Dodik koji će praviti probleme kako bi se povećala cijena hrvatske kooperativnosti”, rekao je, navodeći da Čović u trenutku kada Dodik destabilizira situaciju, iznosi zahtjeve poput promjena izbornog zakona koje su suprotne presudama domaćih i evropskih sudova.
Kao drugi razlog navodi duboko ukorijenjen prezir prema Bošnjacima koji je prisutan kod dijela hrvatskih političkih elita.
“Milanović Bošnjake, koji su imali vodovod u svakoj kasabi tristo godina prije evropskih gradova, uči da ‘prvo ide sapun, pa onda parfem'”, istaknuo je.
Izetbegović navodi da svaki put kada Dodik zaoštri retoriku, Čović istupa s dodatnim zahtjevima.
“Ovaj put je to pojačano dodatnom prijetnjom stvaranja hrvatskog entiteta”, rekao je, ističući da se time pokušava prisiliti Bošnjake da pristanu na izmjene izbornog zakona. Smatra da je ideja trećeg entiteta neostvariva jer su Hrvati i Bošnjaci izmiješani u većini teritorije.
Naglašava da je put naprijed u poštivanju postojećih zakona i ustavnog poretka, kao i reformama koje će BiH približiti EU i NATO integracijama.
“Bošnjaci i probosanske strane ništa više, i ništa manje od toga ne traže”, kaže Izetbegović, dodajući da druge strane, posebno Dodikova, stalno žele dodatne privilegije.
Kaže da u praksi Bošnjaci imaju daleko manje šansi za zapošljavanje u institucijama, posebno u RS-u, te da je slično i kada se govori o odnosima BiH sa Srbijom i Hrvatskom.
Podsjeća da Bosna i Hercegovina nije oštetila susjedne države, dok su one, tvrdi, koristile resurse i imovinu BiH bez nadoknade, poput elektrana na Drini i nekretnina na Jadranu.
Zaključuje da je, uprkos svemu, jedini izlaz u strpljivom radu na izgradnji boljih odnosa, uz nadu da će se promijeniti ili stavovi ili ljudi s druge strane.