Ova izjava dolazi u trenutku kada se BiH suočava s ozbiljnom institucionalnom krizom, a Dodik nastavlja s retorikom koja balansira između izazivanja konflikta i poziva na saradnju.
Predsjednik Republike Srpske M. Dodik ponovo je izazvao pažnju javnosti tokom višesatnog obraćanja u Narodnoj skupštini RS-a, nudeći međunarodnoj zajednici bogatstva u zemljištu entiteta – poput litijuma – u zamjenu za političku “slobodu”. Ova izjava dolazi u trenutku kada se BiH suočava s ozbiljnom institucionalnom krizom, a Dodik nastavlja s retorikom koja balansira između izazivanja konflikta i poziva na saradnju.
Iako se velikim dijelom govora osvrnuo na Dejtonski mirovni sporazum i svoju interpretaciju odnosa unutar BiH, Dodik nije propustio priliku da ponovo kritikuje visokog predstavnika Schmidta, međunarodne partnere i opoziciju, koju optužuje za „podaništvo“. Međutim, paradoksalno, upravo je on sam uputio direktan apel stranim silama.
“Prvi put javno izjavljujem – Republika Srpska je spremna da istraži partnerstvo u vezi s mineralima s Mađarskom, SAD-om, Srbijom, Rusijom, EU i Kinom”, rekao je Dodik, očigledno pokušavajući formulisati ponudu za resurse koji bi mogli biti globalno atraktivni.
U nastavku govora jasno je izložio svoju političku računicu:
“Spremni smo ponuditi vrijednost, transparentnost, saradnju zasnovanu na suverenitetu, a ne na korupciji i otimačini. Dajte nam slobodu, potvrdite već postojeći suverenitet, garantujte dejtonski ugovor, našu političku samostalnost i nezavisnost RS – i mi smo vam partneri.”
Naglašavajući da traži “okvir koji poštuje dejtonsku strukturu”, Dodik je jasno stavio do znanja da je cijena saradnje – međunarodno priznanje njegove politike razgradnje državnih institucija i učvršćivanje autonomije entiteta.
U posljednjem dijelu govora, cilj ove trgovinske logike postaje jasniji: zaustavljanje Schmidta i njegovih potencijalnih odluka koje bi mogle deblokirati institucije BiH.
“Dajte da to učinimo na ispravan način, ne na Schmidtov način. Ja vjerujem u partnerstvo”, poručio je Dodik.
Podsjećamo, na početku svog obraćanja Dodik je pozvao na “direktne pregovore o modeliranju Dejtona” i istovremeno odbacivao svaki oblik „podaništva“. No, sada je jasno – spreman je trgovati entitetskim bogatstvima kako bi legalizirao političke ciljeve koji idu ka dezintegraciji države.