UK i EU postigli novi sporazum: Jače sigurnosne veze, ali ribari ogorčeni
Na današnjem susretu na visokom nivou u Londonu, koji je prvi takve vrste otkako je Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo Evropsku uniju, čelnici obje strane usaglasili su paket dogovora usmjerenih na unapređenje saradnje u oblasti sigurnosti, trgovine i strateškog povezivanja. Evropski predstavnici su naglasili da ovi sporazumi trebaju pokazati evropsko jedinstvo, naročito s obzirom na prijetnje koje dolaze iz Rusije.
Učešće u sigurnosnim fondovima EU i pristup zajedničkim tenderima
Najvažniji element dogovora je uključivanje Ujedinjenog Kraljevstva u evropski sigurnosni program SAFE, koji raspolaže sa 150 milijardi eura. Ovim sporazumom britanske firme će imati pravo učestvovati u zajedničkim nabavkama vojne opreme i koristiti povoljne kredite za modernizaciju svojih kapaciteta. Kabinet Keira Starmera ocijenio je ovaj dogovor kao “ambiciozan korak prema zajedničkoj borbi protiv sigurnosnih izazova”, dok su iz Evropske komisije poručili da je riječ o “istorijskoj prekretnici”.
Ribarska pitanja izazvala političku buru u UK
Sporazum uključuje i 12-godišnji okvir kojim se omogućava evropskim ribarima pristup britanskim teritorijalnim vodama do 2038. godine. Ova tačka izazvala je žestoke reakcije u Velikoj Britaniji. Opozicija, naročito torijevci, nazvala je dogovor “izdajom ribarskih zajednica”, dok je stranka Reform UK ovaj potez okarakterisala kao “kraj britanskog ribarstva”. Pojedini građani su ispred mjesta održavanja summita premijera dočekali povicima: “Jeste li prodali našu ribu?”
Iako sektor ribarstva čini svega 0,4 posto BDP-a Ujedinjenog Kraljevstva, on ostaje snažan simbol nezavisnosti nakon Brexita, zbog čega ustupci u ovoj oblasti izazivaju emocionalne i političke reakcije. Vlada pak tvrdi da je zauzvrat osigurano ublažavanje procedura pri izvozu hrane na evropsko tržište.
Pogodnosti za mlade i vojne trupe
Dogovor uključuje i novi režim mobilnosti za mlade, koji će omogućiti lakši privremeni boravak i rad između UK i EU, po uzoru na slične sporazume koje Britanija već ima s Australijom i Novim Zelandom. Također, britanske oružane snage će imati priliku učestvovati u evropskim mirovnim i sigurnosnim misijama. Potpisana su i tri ključna dokumenta: sigurnosni sporazum, zajednička izjava o globalnim izazovima i dokument o “zajedničkom razumijevanju”, kojim se otvara prostor za buduće trgovinske i druge sporazume – uključujući olakšice u razmjeni prehrambenih proizvoda.
Zajednički cilj: Odgovor na rusku prijetnju i jačanje evropske odbrane
Lideri su istakli važnost zajedničkog evropskog odgovora na agresivne poteze Rusije i potrebu za jačanjem sigurnosne arhitekture kontinenta. Predsjednik Evropskog vijeća António Costa izjavio je: “Moramo nastaviti s pritiskom na Putinov režim putem sankcija”. Iako je dio članica, poput Francuske, imao rezerve prema britanskom uključivanju, većina – uključujući Njemačku, Italiju, Holandiju i baltičke države – podržala je proširenje saradnje.
Dogovoreno je da se slični godišnji sastanci održavaju redovno, kako bi se pratio napredak u implementaciji sporazuma i dogovarale nove inicijative saradnje.