Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske donijelo je odluku prema kojoj Zakon o zaštiti ustavnog poretka ovog entiteta povređuje vitalni interes Bošnjaka. Ovaj zakon, prema mišljenju Vijeća, ne sadrži odgovarajuće pravne mehanizme za osiguranje pravične zastupljenosti konstitutivnih naroda i drugih prilikom imenovanja sudija i tužilaca u specijalizirani sud i tužilaštvo za zaštitu ustavnog uređenja, kao ni u apelacionom odjeljenju specijalnog suda, kako je saopšteno iz Ustavnog suda.
Za podsjetnik, Zakon predviđa osnivanje Specijalnog tužilaštva RS-a koje bi imalo ovlasti da uhićuje bilo koga koga vlasti smatraju prijetnjom ustavnom poretku entiteta.
Osim Specijalnog tužilaštva, zakon također predviđa osnivanje praktično obavještajne službe RS-a. Ovo je omogućeno amandmanima koje su usvojili poslanici SNSD-a u Narodnoj skupštini RS-a.
Amandmanom je predviđeno stvaranje Službe za zaštitu ustavnog uređenja RS-a sa sjedištem u Banjoj Luci, koja bi bila nadležna za prikupljanje podataka i sprečavanje aktivnosti koje ugrožavaju ustavni poredak i sigurnost entiteta. Također, ova služba bi imala zadatak da prikuplja, analizira i obrađuje podatke od važnosti za sigurnost RS, a informacije bi se prosljeđivale nadležnim institucijama. Službom bi upravljao direktor kojeg bi na pet godina imenovao predsjednik RS-a.
Formiranje ove “Službe za zaštitu ustavnog uređenja” moglo bi doći u sukob s državnim institucijama, kao što su Obavještajno-sigurnosna agencija BiH (OSA) i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), jer bi mogla preuzeti nadležnosti koje bi trebale biti u domeni državnih agencija.
Ovim zakonom de facto se stvara paralelna sigurnosna struktura unutar Bosne i Hercegovine, što može izazvati ozbiljna pitanja u pogledu njegove ustavnosti i usklađenosti sa zakonima na državnom nivou.