Nova ruska vakcina protiv melanoma nalazi se u završnoj fazi kliničkih ispitivanja, a vlasti i zdravstveni sektor Republike Srpske (RS) izrazili su spremnost da se uključe u ovaj proces. Prema riječima dekana Medicinskog fakulteta u Banjoj Luci, prof. dr Ranka Škrbića, RS je otvorena za saradnju sa ruskim naučnicima i planira omogućiti da se vakcina testira i primjenjuje na domaćim pacijentima.
Škrbić je za RTRS izjavio da su ruski istraživači, predvođeni Institutom “Gamaleja”, razvili ne samo vakcinu protiv melanoma, već rade i na još četiri do pet vakcina koje ciljaju druge vrste tumora. On je naglasio kako ga je posebno zainteresovala mogućnost da Medicinski fakultet u Banjoj Luci uključi pacijente iz RS koji bi mogli biti kandidati za ovu vrstu terapije.
Dekan je najavio put u Rusiju, gdje će razgovarati o konkretnim načinima saradnje, uključujući i ponudu RS da učestvuje u ispitivanju vakcine i ustupi određeni broj pacijenata. U početnoj fazi, liječenje bi se obavljalo u Rusiji, ali se razmatra mogućnost da se vakcina kasnije primjenjuje i u RS.
Vakcinu je razvio direktor Instituta “Gamaleja” Aleksandar Gincburg, poznat i po razvoju vakcine Sputnjik V protiv COVID-19. Njegova nova terapija bazirana je na mRNK tehnologiji i predstavlja personalizovani pristup, prilagođen specifičnostima svakog pojedinačnog tumora i pacijenta. O ovoj inovaciji i njenoj potencijalnoj primjeni u RS nedavno je s Gincburgom u Moskvi razgovarao i predsjednik RS Milorad Dodik.
Ipak, treba podsjetiti da se vakcina Sputnjik V, iako u početku promovirana kao efikasna, nije dugoročno pokazala uspješnom protiv COVID-19 u poređenju s drugim globalno priznatim vakcinama, što izaziva određene rezerve i oprez u pogledu novih ruskih farmaceutskih proizvoda.