Home BiH Da li će BiH biti sljedeća članica NATO-a? Jedina zemlja u Akcionom...

Da li će BiH biti sljedeća članica NATO-a? Jedina zemlja u Akcionom planu, ali bez ovoga nema ulaska

354
0
Da li će BiH biti sljedeća članica NATO-a?

Da li će BiH biti sljedeća članica NATO-a?

Tekst se nastavlja ispod promocije

Bosna i Hercegovina se trenutno nalazi u jedinstvenoj poziciji kada je riječ o odnosu s NATO savezom – jedina je država koja aktivno učestvuje u Akcionom planu za članstvo (MAP), što je čini formalno najbližom budućoj integraciji kao 33. članice Alijanse. Ipak, ta pozicija ne znači da je put do članstva automatski zagarantovan.

MAP kao priprema, a ne garancija

Iako MAP predstavlja važan korak ka članstvu, to ne znači da će država koja u njemu učestvuje automatski biti primljena. Kao prvo, svaka odluka o proširenju NATO-a mora biti donesena konsenzusom svih 32 članica, što znači da nijedna ne smije imati prigovor. Drugo, unutar zemlje kandidata mora postojati jasno izražen politički stav o članstvu – bilo kroz parlamentarnu odluku ili referendum.

U BiH još ne postoji jedinstveno političko opredjeljenje o pristupanju Savezu. Bez takvog stava, čak i ako bi sve članice bile saglasne, članstvo BiH ne bi bilo moguće. NATO, kao pravilo, ne prima države koje same nisu odlučile da žele članstvo.

BiH najbliža članstvu među kandidatima

Uprkos nedostatku konsenzusa, činjenica da BiH jedina trenutno aktivno učestvuje u MAP-u stavlja je u najpovoljniju poziciju u odnosu na druge potencijalne kandidate. Kroz MAP, NATO je prethodno pripremio zemlje poput Bugarske, Rumunije, baltičkih država, kao i Slovenije i Slovačke, koje su se priključile 2004. godine, te kasnije Albanije, Hrvatske, Crne Gore i Sjeverne Makedonije.

Zvanična web-stranica NATO-a potvrđuje da je BiH pozvana da pristupi MAP-u još 2010. godine, čime se negiraju tvrdnje pojedinih domaćih političkih aktera koji osporavaju taj status.

Reforme i saradnja kroz Program reformi

Kroz MAP, saradnja BiH s NATO-om je strukturirana putem Programa reformi. Prva verzija tog dokumenta predstavljena je 2019. godine, a od tada se radilo na institucionalnom jačanju saradnje. Tako je 2021. godine formirana Komisija za saradnju s NATO-om, koja ima zadatak da prati i usmjerava realizaciju reformskih ciljeva.

Upravo se čita:  Šef NATO-a: Ovo je historijska odluka, zaista velika stvar

Podrška Sjedinjenih Američkih Država

Jedan od ključnih partnera BiH u ovom procesu su Sjedinjene Američke Države, koje već dugi niz godina pružaju podršku Oružanim snagama BiH. Ta podrška uključuje opremanje, obuku i zajedničke projekte, s ciljem profesionalizacije i modernizacije vojnog sektora.

Zahvaljujući ovoj saradnji, Oružane snage BiH su sve spremnije za standarde koji se očekuju od članica Saveza.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here