Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik sastao se sa sekretarom Vijeća bezbjednosti Ruske Federacije Sergejem Šojguom, a glavne teme razgovora bile su regionalna bezbjednost, politička situacija na Balkanu i saradnja Republike Srpske sa Rusijom.
Nakon sastanka Dodik je iznio niz kritika na račun međunarodne zajednice i trenutnog ustavnog sistema Bosne i Hercegovine, ponavljajući ranije stavove vlasti Republike Srpske o ulozi stranih zvaničnika u domaćim institucijama.
„Bosna i Hercegovina je danas kolonija kojom upravljaju stranci, a mi u Republici Srpskoj se borimo da očuvamo slobodu i da se oslobodimo tog kolonijalnog jarma koji se nameće putem lažnih visokih predstavnika i stranih sudija Ustavnog suda BiH“, izjavio je Dodik.
Govoreći o Ustavnom sudu BiH, Dodik je kritikovao prisustvo stranih sudija, tvrdeći da oni utiču na političke procese i ustavni poredak u zemlji.
Tokom razgovora sa Šojguom dotaknuta su i pitanja regionalne bezbjednosti. Dodik je izrazio zabrinutost zbog jačanja vojnih integracija i saradnje pojedinih država regiona sa zapadnim saveznicima.
„Mi smatramo da je to antisrpski vojni savez i da je promovisan od nekih zapadnih zemalja, prije svega Njemačke“, rekao je Dodik, dodajući da ga zabrinjava sve veća militarizacija evropske politike.
Pored političkih tema, razgovarano je i o ekonomskoj saradnji Republike Srpske i Ruske Federacije, posebno u uslovima zapadnih sankcija Moskvi. Dodik je ponovio da Republika Srpska ne podržava uvođenje sankcija Rusiji na nivou Bosne i Hercegovine.
Govoreći o ratu u Ukrajini, Dodik je ponovio podršku ruskim stavovima i ciljevima.
„Mi jasno podržavamo specijalnu vojnu operaciju i želimo da Rusija ostvari ciljeve da se taj rat završi u skladu sa ruskim ciljevima“, izjavio je Dodik.
Dodao je da podržava pokušaje ruskog rukovodstva da se sukob završi političkim dogovorom i mirovnim sporazumom.






