Delegacija poslanika Bosne i Hercegovine, osim sa europarlamentarcima, sastala se i sa predstavnicima Evropske komisije i Vijeća EU. Put Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji trenutno se čini gotovo nemogućim, s obzirom na to da predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik, pokušavajući zaštititi vlastite interese, direktno krši Ustav i zakone zemlje. Državni poslanici su u pismu upućenom Evropskom parlamentu ukazali na političke i sigurnosne izazove sa kojima se BiH trenutno suočava.
Reforme na čekanju
„Nažalost, BiH je trenutno u najvećoj sigurnosnoj krizi u posljednjih 30 godina, koja je nastala zbog protivustavnog i nezakonitog djelovanja vladajuće koalicije u entitetu RS, predvođene SNSD-om i Miloradom Dodikom, koji je prvostepeno osuđen. SNSD i njegovi partneri pokušavaju staviti van snage zakone BiH u RS-u, uključujući zabranu djelovanja državnih institucija i formiranje paradržavnih tijela“, naveli su poslanici iz različitih političkih stranaka, među kojima su predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH Denis Zvizdić i drugi poslanici i delegati.
Očekivano, reagirao je Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa iz SNSD-a, koji je rekao da pismo obiluje neistinama i da nije utemeljeno na stavu Predstavničkog doma, već samo na stavu Sarajeva. Dodao je da bi se, ako se ne poštuju stavovi Republike Srpske, BiH mogla suočiti s daljnjim problemima.
U međuvremenu, delegacija poslanika je boravila u trodnevnoj posjeti Evropskom parlamentu u Bruxellesu, gdje su se sastali s europarlamentarcima i predstavnicima Evropske komisije i Vijeća EU. Tamo su iznijeli različita mišljenja o trenutnoj situaciji u BiH, ali su naglasili zajednički cilj – put BiH ka EU, unatoč trenutnim zastojima u implementaciji reformi.
Kovačević kao megafon SNSD-a
Zdenko Ćosić, Dženan Đonlagić i drugi predstavnici iz BiH također su boravili u Bruxellesu. Kovačević je nastupao kao glasnogovornik SNSD-a i optužio visokog predstavnika Christiana Schmidta za krizu u BiH, ističući da je samo Ustav BiH nadležan za donošenje zakona. Također, kritikovao je opoziciju iz Republike Srpske zbog njihovih stavova prema institucijama BiH.
Nenad Vuković iz opozicije, koji je također boravio u Bruxellesu, naglasio je da Evropska unija nema alternativu za BiH i da opozicija neće popustiti u svojim proevropskim stavovima. On je odgovorio Kovačeviću, odbacujući njegove optužbe, i poručio da opozicija spašava ugled Republike Srpske pred međunarodnim institucijama.
Zabrinjavajuća situacija
Jasmin Emrić je naglasio da BiH trenutno ima ozbiljne političke i sigurnosne izazove, koji su rezultat protuustavnih zakona donesenih u RS-u, koji se protive najvišim institucijama BiH. On je poručio da su evropski partneri iz Bruxellesa izrazili zabrinutost zbog trenutne situacije i dali podršku BiH u njenom putu prema EU, pod uvjetom da zemlja ispuni potrebne reforme.
Dragan Čović je, s druge strane, ostao optimističan, ističući važnost političkog dijaloga i provođenja reformi za europsku budućnost BiH.
Mišljenje stručnjaka
Dr. Soeren Keil sa Univerziteta u Passauu ističe da je situacija u BiH sve više u fokusu međunarodne zajednice, s obzirom na to da su SAD i Evropski parlament reagirali na Dodikovu politiku. EUFOR je povećao vojno prisustvo, a mnogi smatraju da Dodik ne nastoji samo naštetiti BiH, već da štiti svoje vlastite interese, pokušavajući izbjeći pravne posljedice.