Nakon povratka iz Rusije, u Banjoj Luci medijima su se obratili predsjednik Republike Srpske Siniša Karan, predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.
Govoreći o odnosima Republike Srpske sa međunarodnim partnerima, Dodik je izjavio da vlasti RS nastavljaju održavati bliske veze s Rusijom, ali i razvijati odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama.
„Kao što smo dočekali promjenu administracije u SAD-u, sada očekujemo promjene i u Evropskoj uniji. Drago mi je što vladajuće elite u Evropi imaju sve manje podrške građana. Najvažniji lideri nemaju ni dvocifrenu podršku, što pokazuje da smo mi bili u pravu“, rekao je Dodik.
Kritikovao je i ambasadora Evropske unije u BiH Luigija Sorecu, navodeći da je za Republiku Srpsku neprihvatljiv.
„Naučili smo kako da se nosimo sa takvim, po meni, umišljenim predstavnicima poput Sorece, jer imamo jasan politički stav“, izjavio je.
Govoreći o posjeti Moskvi, Dodik je rekao da je delegacija Republike Srpske imala „odlične sastanke“ sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, za kojeg tvrdi da je detaljno upoznat sa situacijom u Bosni i Hercegovini.
„Vjerujemo da ćemo imati još intenzivniju saradnju. Pokazali smo da smo istomišljenici i da naše strateško partnerstvo nije narušeno, uprkos špekulacijama da Republika Srpska mijenja politički kurs“, rekao je Dodik.
Dodao je da je promjena administracije u SAD-u, odnosno odlazak Joea Bidena i dolazak Donalda Trumpa, prema njegovom mišljenju, otvorila prostor za drugačije odnose.
Dodik je zatim govorio o političkim odnosima u Bosni i Hercegovini, navodeći da smatra da je Christian Schmidt „uništio međunacionalne odnose“.
„Mi smo prvo Srbi pa onda ljudi, Srbi pa onda čovjek. Srbin pravoslavac pa tek onda mogu razgovarati s drugima, poštujući i njihov identitet“, izjavio je Dodik.
Ponovio je i svoje ranije stavove o Bosni i Hercegovini, ocijenivši da je riječ o „propaloj zemlji“, te naveo da je Dejtonski sporazum, prema njegovom mišljenju, narušen djelovanjem međunarodne zajednice.
Govoreći o evropskom Planu rasta za Zapadni Balkan, Dodik je rekao da Republika Srpska neće prihvatiti određene uslove koji se vezuju za sredstva iz evropskih fondova.
„Republika Srpska je trebala dobiti oko 300 miliona eura, ali nismo spremni da zbog toga prihvatimo sve političke zahtjeve. Ako to odgovara Federaciji BiH, neka oni uzmu cijeli iznos“, rekao je.
Komentarisao je i odlazak Christiana Schmidta s funkcije visokog predstavnika, osporavajući njegov legitimitet.
„Kakva ostavka i kome je podnosi? Mi smatramo da on nikada nije legalno imenovan“, rekao je Dodik.
Također je naveo da Republika Srpska smatra kako novog visokog predstavnika treba imenovati isključivo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija.
Na kraju je Dodik izjavio da vjeruje kako je Schmidt odlučio otići zbog međunarodnih pritisaka, tvrdeći da mu je, prema njegovim riječima, „rečeno da ode“.






