Naslovnica Politika Trojka o ‘napadima’ na Vladu FBiH: Laži, podvale i zamjena identiteta

Trojka o ‘napadima’ na Vladu FBiH: Laži, podvale i zamjena identiteta

494
0

“Trojka” o kritikama opozicije: Vlada FBiH nije nametnuta, već rezultat demokratske volje

SARAJEVO, 29. juli 2025. – Stranke okupljene u koaliciji “Trojka” (SDP, NiP, Naša stranka) reagirale su na, kako navode, kontinuirane i zlonamjerne napade opozicionih stranaka, prvenstveno SDA, DF-a i Stranke za BiH, na aktuelnu Vladu Federacije BiH. U saopćenju za javnost poručuju da su tvrdnje o “nametnutoj Vladi FBiH” lažne i politički motivisane.

“SDA pokušava zadržati pozicije mimo volje građana”

U saopćenju se podsjeća da je SDA nakon poraza na općim izborima 2022. godine, izgubila pravo da formira vlast na federalnom i državnom nivou:

– SDA je izgubila člana Predsjedništva BiH, kao i koalicioni kapacitet da formira Vladu FBiH ili Vijeće ministara BiH. Umjesto prihvatanja rezultata, pokušali su blokadama zadržati pozicije i privilegije, navodi se.

Posebno se ističe uloga potpredsjednika FBiH Refika Lende (SDA), kojeg “Trojka” optužuje da je namjerno blokirao imenovanje nove Vlade, suprotno volji većine u Parlamentu FBiH.

Paralele sa 2010. i dvostruki standardi

“Trojka” podsjeća i na političku krizu iz 2010. godine, kada je HDZ blokirao formiranje Vlade, a tadašnji visoki predstavnik intervenisao i omogućio formiranje tzv. platformaške vlade, u kojoj je učestvovala i SDA:

– Tada je SDA bila tiha i nije govorila o “nametnutoj vlasti”, jer im je ta intervencija odgovarala. Danas, kada nisu u vlasti, odjednom se pozivaju na demokratske principe, ocjenjuju iz “Trojke”.

Poruke opoziciji: “Laži i podvale”

U saopćenju se optužuju opozicioni akteri da svjesno šire dezinformacije:

– Brutalne podvale o “nametnutoj vladi” su pokušaj da se prikrije vlastito rušenje sistema, višegodišnje blokade i koruptivne prakse. SDA i njeni sateliti se ponašaju kao da je vlast njihovo prirodno pravo, zaključuju iz “Trojke”.

Na kraju poručuju da Vlada FBiH, predvođena premijerom Nerminom Nikšićem, ima legitimitet i legalitet, jer je formirana voljom parlamentarne većine, i da će raditi u interesu građana, “uprkos orkestriranim napadima i otrovnoj retorici onih koji žale za izgubljenim budžetskim foteljama”.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime