Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je danas da više ne potpisuje dokumente u svojstvu predsjednika Republike Srpske jer se boji mogućih pravnih posljedica koje bi mogle rezultirati višegodišnjom zatvorskom kaznom. Ponovio je da se i dalje smatra izabranim predsjednikom, ali je obrazložio da izbjegava formalne radnje kako bi spriječio pokretanje novih sudskih procesa protiv sebe.
„Da li sam ja predsjednik RS-a? Da, ja sam predsjednik koji je izabran voljom naroda. Svugdje gdje me ljudi budu tako doživljavali, ja ću dolaziti kao predsjednik Republike Srpske. Da li ja potpisujem dokumente? Nekad ne potpisujem zato što bi me svaki potpis odveo u sudski proces u kojem bi oni meni odredili nekoliko godina zatvora. Ni Srbi ne bi bili zadovoljni da imaju tako glupog predsjednika. To je jedno racionalno razmišljanje. Da li trošim javna sredstva Kabineta Republike Srpske? Ne trošim. Nisam glup, da me opet nađu i da mi sude muslimani i da me zatvore u zatvor“, rekao je Dodik.
Dodik je pokušao objasniti i zašto je SNSD promijenio dosadašnji stav o učešću na prijevremenim izborima. Napomenuo je da je stranka prvobitno bila protiv raspisivanja izbora, ali da su se okolnosti promijenile zbog, kako je rekao, pritisaka i postupaka državnih i međunarodnih institucija.
„Vidimo da im je glavna priča da neko nije dosljedan pa mijenja političke stavove. Naša politika je vrlo dosljedna. Ponudila je mogućnost zajedničkog djelovanja. Rekli smo da treba svi da učestvujemo u tome da se ne dozvoli raspisivanje ovih izbora. Bili smo spremni učiniti to i fizički. Ali, ne da branimo Dodika, nego RS. Ove izbore niko nije tražio u RS-u, čak ni opozicija. Ove izbore su nametnuli muslimani sa strancima. Ovo je obračun muslimana s nama kršćanima ovdje. Ovo je obračun koji je zloupotrijebio pravosuđe. Njihova odluka je politička. Sve smo to znali i sve je to ponižavajuće za RS i zato smo smatrali da se trebamo ujediniti s opozicijom, baš na tom pitanju i kažemo nećete nam raspisati izbore. A, onda smo vidjeli dokle su spremni da idu. Predsjednica CIK-a je rekla da će organizovati 10-ak izbornih mjesta u Federaciji i da će to njima biti dovoljno. Njima je važna destabilizacija RS-a, zato su udarili na najjaču političku ličnost“, poručio je.
Navodeći da je cilj očuvanje stabilnosti entiteta, Dodik je rekao da je SNSD opoziciji ponudio formiranje vlade nacionalnog jedinstva i mjesto predsjednika vlade, što je, tvrdi, odbijeno. Prema njegovim riječima, odluka o izlasku na izbore je bila „iznuđeno prilagođavanje“ kako bi se izbjegle daljnje destabilizirajuće posljedice po institucije Republike Srpske.
„Mi smo opoziciji ponudili vladu nacionalnog jedinstva, bili smo im spremni dati poziciju predsjednika vlade. Oni na to nisu pristali. Odbili su bojkot, odbili su zajedničku vladu… Ovo je iznuđeno prilagođavanje. Ja nisam zadužen da destabilizujem, moram staviti svoj ego po strani i voditi računa o stabilnosti. Onda smo rekli ‘ok, nećete ni jedno ni drugo, prijetite nam da ćete izabrati nekoga ako mi ne izađemo i na silu ga dovesti u kancelariju…’ Onda bi zapad rekao da moraju to uraditi, da smo mi krivi što nismo izašli na izbore. E, tu situaciju nisam smio da dozvolim. Došao bi neki novi iz opozicije i raspustio skupštinu i vladu RS-a. To su racionalni razlozi“, rekao je Dodik.






