Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine će na narednom zasjedanju, između ostalog, raspravljati i o Prijedlogu zakona o Sudu BiH, koji je rezultat dogovora između stranaka iz Trojke (SDP, NiP, NS) i opozicionih partija iz Republike Srpske (LPR, SDS, PDP).
Prema saznanjima našeg portala, u ovom dokumentu je, u poređenju s verzijom koju je HDZ uputio u proceduru u Domu naroda PS BiH, izmijenjena odredba koja tretira lokaciju Apelacionog odjeljenja Suda BiH.
Dok je u prijedlogu koji dolazi od strane HDZ-a navedeno da se sjedište nalazi u Opštini Istočno Novo Sarajevo, u tekstu iza kojeg stoji Trojka, a koji će biti tema sjednice Predstavničkog doma, predviđa se da lokacija bude Opština Pale, što je u skladu sa zahtjevima opozicije iz RS-a (SDS, PDP, LPR).
Zakon u evropskom duhu
Zatražena je vanredna sjednica Predstavničkog doma BiH, a dvije Trojke su izašle s vlastitim Prijedlogom zakona o Sudu BiH.
Treba podsjetiti da je predsjednik RS-a Milorad Dodik u jednom trenutku također predlagao Pale za lokaciju Apelacionog odjeljenja, uprkos ranijem insistiranju da ta institucija bude smještena u Banjoj Luci.
Ipak, odredba koja izaziva najviše prijepora, a odnosi se na ovlasti Suda BiH, gotovo je identična prijedlogu HDZ-a koji će 29. maja biti pred delegatima Doma naroda.
Radi se o članu koji bi, prema mišljenju stručnjaka, mogao rezultirati umanjenjem ovlasti Suda BiH, jer bi ova institucija izgubila nadležnost nad predmetima vezanim za organizirani kriminal i slična krivična djela ako su izvršena unutar granica samo jednog entiteta.
Važno je naglasiti da je, prema dokumentu u koji je naš portal imao uvid, jedan dio spornog člana iz HDZ-ove verzije ipak doživio izmjene.
Stranke iz Trojke su segment zakona koji omogućava Sudu BiH da djeluje u slučajevima gdje su krivična djela počinjena na teritoriji jednog entiteta, u slučaju da su izazvala “veliku štetu po BiH”, premjestile u drugi dio istog člana. Tvrde da su na taj način dali Sudu BiH mogućnost da samostalno procijeni postoji li šteta po Bosnu i Hercegovinu čak i kada se djelo desilo samo u jednom entitetu. Iako je i Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH u proceduri, on se neće naći na dnevnom redu hitne sjednice Predstavničkog doma.
Osim zakona koji se odnosi na Sud BiH, na dnevnom redu sjednice Predstavničkog doma će se naći i zakon o javnim nabavkama, kao i izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH.
Propisi koji uređuju rad Suda BiH i VSTV-a predstavljaju jedan od ključnih uslova koje je postavila Evropska unija kako bi Bosna i Hercegovina nastavila svoj proces pridruživanja ovoj zajednici.