Nakon optužbi Gradskog odbora SNSD-a Teslić da SDS kupuje odbornike i da je riječ o krivičnom djelu koje se vrši novcem građana, iz ove stranke odgovaraju da su podnijeli krivične prijave.
Kupovina odborničkih i poslaničkih mandata postala je nerijetka pojava na političkoj sceni, a sve je počelo aferom „dva papaka“ 2014. godine, kada se u javnosti pojavio snimak tadašnje premijerke Republike Srpske Željka Cvijanović koja govori o kupovini dva poslanika.
Teške optužbe za političku korupciju između stranačkih odbora SNSD-a i SDS-a u Tesliću ne jenjavaju. Pominju se i hapšenja. Prvi čovjek SDS-a tvrdi da su neargumentovane optužbe teslićkog SNSD-a i da ova stranka kupuje odborničke mandate novcem građana.
“Već su pokrenute krivične prijave za iznošenje neistina u javnom prostoru, medijima. Nemamo razloga za bilo kakav strah. Pozivam institucije ako imaju bilo kakvih elemenata da oni koji se bave političkom korupcijom i u Teslicu i u RS i da budu procesuirani, ispitivani, istraživani. Mislim da to treba da bude predmet istrage i da istraga kaže šta se tu zaista dogovodilo. Mi iz SNSD-a nemamo ništa protiv toga”, kazao je Radovan Kovačević, glasnogovornik SNSD-a. Inače, Kovačević je također promijenio stranku, iz SDP-a je prešao u SNSD.
Predsjednik Skupštine opštine Teslić, Dragutin Škrebić, kadar Socijalističke partije, pita odakle potiče ogroman novac za kupovinu odbornika.
„Nije bilo skupštine na kojoj nije bilo priče koliko košta skupštinska većina i javno se nudi ‘kažite šta hoćete. koliko para trebate, samo pređite u skupštinsku većinu’. Taj koji sad kupuje mandat ne može pravdati taj kriminal da je to neko prije njega radio”, kaže Škrebić.
Novinar Darko Momić podsjeća da je afera „dva papka“ prije 10 godina zakotrljala lavinu političke korupcije u Republici Srpskoj.
„Bilo kakve optužbe iz vladajućih krugova vezano za kupovinu odbornika ili poslanika predstavlja vrhunsko, političko licemjerje. To se može spriječiti samo ako građani na izborima ne glasaju za ljude koji su mijenjali političke partije”, upozorava Momić.
Analitičari kažu da su preletači u Bosni i Hercegovini postali normalna pojava i da je malo političara koji su ostali dosljedni svojim partijama i politikama.
Prema ranijim podacima Udruženja građana „ReStart Srpska“ stranački dres u Narodnoj skupštini Republike Srpske promijenila je trećina poslanika, a na svim nivoima vlasti evidentirali su 110 preletača.