Njemačko udruženje novinara (DJV) pozvalo je Saveznu vladu Njemačke i Evropsku komisiju da se aktivnije uključe u jačanje slobode medija u Bosni i Hercegovini nakon ostavke visokog predstavnika Christiana Schmidta.
Predsjedavajući DJV-a Mika Beuster upozorio je da se nezavisni novinari u BiH suočavaju s brojnim pritiscima te da su često izloženi prijetnjama, verbalnim napadima i fizičkom nasilju.
„Njemačka i Evropa ne smiju napustiti civilno društvo u Bosni i Hercegovini“, poručio je Beuster.
Prema podacima organizacije Reporteri bez granica, Bosna i Hercegovina trenutno se nalazi na 90. mjestu Svjetskog indeksa slobode medija.
Beuster je naveo da se dio američkih donatora povukao iz finansiranja nezavisnih medijskih projekata, dok istovremeno, prema njegovim riječima, propagandni kanali povezani s autoritarnim režimima, uključujući Rusiju, imaju sve veći utjecaj na medijski prostor u regionu.
„Berlin i Brisel moraju osigurati potrebna sredstva kako dezinformacije i propaganda ne bi preuzele dominantnu ulogu“, izjavio je Beuster.






