Američki državni sekretar Marco Rubio izjavio je u nedjelju da je u pregovorima o okviru za otvaranje Hormuškog moreuza postignut značajan, ali još uvijek ne i konačan napredak, te da će svaki dogovor zahtijevati potpuno iransko prihvatanje i dosljednu provedbu.
Rubio je te izjave dao novinarima u indijskoj prijestolnici New Delhiju, govoreći o tekućim indirektnim pregovorima između SAD-a i Irana koje posreduje Pakistan.
„Postignut je određeni napredak, značajan napredak, iako ne konačan”, rekao je Rubio, naglasivši da Hormuški moreuz predstavlja međunarodni plovni put koji nije u iranskom vlasništvu.
Državni sekretar je pojasnio da je Washington u posljednjih 48 sati radio s partnerima u zaljevskom regionu na razradi okvira koji bi, u slučaju uspjeha, mogao rezultirati ne samo potpunim i besplatnim otvaranjem moreuza, već i rješavanjem temeljnih pitanja vezanih za iranske nuklearne ambicije.
„Očigledno, to će zahtijevati puno iransko prihvatanje, a potom i poštivanje, te daljnji rad na pregovaranju detalja”, dodao je
Govoreći o krajnjem cilju, Rubio je bio nedvosmislen. „Iran nikada ne smije posjedovati nuklearno oružje. To je apsolutno jasno. Iranski nuklearni program iznimno je tehničko pitanje koje će vjerovatno morati biti rješavano u određenom vremenskom periodu”, rekao je.
Istovremeno je naglasio da SAD preferira diplomatski put. „Uvijek sam oprezan kada govorim o napretku jer se možete složiti oko stvari na papiru. No mislim da možda postoji mogućnost da tokom narednih nekoliko sati svijet dobije dobre vijesti, barem kada je riječ o moreuzima”, poručio je Rubio.
Američki predsjednik Donald Trump održao je u subotu navečer telefonski razgovor s regionalnim liderima o tekućim indirektnim pregovorima s Iranom, a prema njegovim riječima, sporazum je uglavnom ispregovaran i čeka finalizaciju.






