Narodna skupština Republike Srpske okončala je raspravu o Prijedlogu deklaracije o zatvaranju Kancelarije visokog predstavnika (OHR) u Bosni i Hercegovini, koju je predložio predsjednik parlamenta Nenad Stevandić.
Stevandić je tokom sjednice izjavio da bi potpuno zatvaranje OHR-a bilo najbolje rješenje za Republiku Srpsku, dok je kao moguće kompromisno rješenje naveo ostanak Kancelarije bez bonskih ovlaštenja, uz vremenski ograničen mandat i garanciju da bi Christian Schmidt bio posljednji visoki predstavnik u BiH.
Predloženom deklaracijom traži se stavljanje van snage odluka koje su donosili Christian Schmidt i Valentin Inzko, vraćanje nadležnosti entitetima te odbacivanje, kako se navodi, stranog intervencionizma u Bosni i Hercegovini.
Tokom rasprave podršku deklaraciji izrazili su i poslanici vlasti i opozicije, ali su opozicioni zastupnici isticali da upravo aktuelna vlast u praksi priznaje odluke visokog predstavnika kada joj to odgovara.
Podsjetili su i na slučaj Milorada Dodika, navodeći da je ranije platio novčanu kaznu izrečenu po zakonskim izmjenama koje je nametnuo Christian Schmidt, kako ne bi završio u zatvoru.
Sjednicu je obilježio i incident u kojem je iz sale udaljen šef Kluba poslanika Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović.
Vukanović tvrdi da je izbačen nakon što je počeo govoriti o političkim preletima i odnosima između vlasti i opozicije, te kritikovati pojedine bivše članove SDS-a koji danas podržavaju vlast.
On je optužio Stevandića da mu je bez razloga oduzeo riječ i pozvao skupštinsko obezbjeđenje da ga udalji sa sjednice.
„Istina boli. Stevandić se očito plašio moje diskusije i svega što bih rekao o saradnji režima i stranaca koji ih održavaju na vlasti od 1998. godine do danas“, izjavio je Vukanović nakon incidenta.
Nakon završetka ove tačke dnevnog reda, poslanici su nastavili raspravu o izvještaju o radu Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske za 2025. godinu.






